Grāmata „Ar ticību, cerību, mīlestību cauri gadu simtiem. Tukuma Sv. Trīsvienības evaņģēliski luteriskās baznīcas un draudzes vēsture 16.–20. gadsimtā” ir kultūrvēsturisks pētījums un liecību atspoguļojums par Tukuma senāko dievnamu un tā draudzi piecu gadsimtu garumā.
Draudzes vēsture atspoguļota saistībā ar attiecīgā laika vēsturiskajiem notikumiem, sniedzot ieskatu Tukuma un novada vēsturē pastāvošajos valstiskajos veidojumos. Pie Tukuma dievnama draudzes piederēja Tukums un liels draudzes apgabals, kas šodien aizņem gandrīz vai visu Tukuma novada teritoriju. Apjomīgais pētījums papildināts ar Tukuma pilsoņu dzīves stāstiem un biogrāfiskiem notikumiem, iepriekš nepublicētiem un unikāliem faktiem, tādējādi radot interesi iespējami lielam lasītāju lokam.
Izpētes darbā izzināta dievnama, tā interjera, iekārtu un sakrālo priekšmetu vēsture, aktualizētas kultūrvēsturiskās vērtības, kas saistītas ar to. Grāmatā apskatītas draudzes pārvaldes un vadības, finanšu un skolas lietas, sabiedriskās aktivitātes baznīcas draudzē. Atsevišķi aplūkotas tēmas par Tukuma baznīcas mācītājiem un kalpotājiem, mācītājmuižu un mācītāja atalgojumu, kā arī apbedījumiem un kapsētām Tukuma draudzē.
704 lappuses biezajā grāmatā atrodams ievērojams vizuālais materiāls – dievnama, tā interjera un sakrālo priekšmetu fotogrāfijas. Daudzi attēli iegūti no Latvijas un ārvalstu arhīviem, bibliotēkām, muzejiem un personīgajiem arhīviem. Par grāmatas vizuālo noformējumu rūpējies mākslinieks Aivars Plotka. Pielikumos atrodams personu reģistrs ar vairāk nekā 2500 ierakstiem, kā arī draudzes hronikas apkopojums. Grāmatā iekļauts 54 lapaspušu kopsavilkums un attēlu anotāciju tulkojums vācu valodā. Izdevējs – Tukuma evaņģēliski luteriskā draudze. Grāmatas vāku rotā izcilā Tukuma gleznotāja Anša Artuma gleznas „Tukuma luterāņu baznīca 1943” reprodukcija.
Grāmatas autore Dr. h. c. hist. Inta Dišlere, no 1997. gada Tukuma muzeja speciāliste. Publicētas grāmatas, zinātniski pētījumi un izstāžu katalogi par muižu vēsturi, Tukuma pilsētas un baznīcu vēsturi, par ievērojamiem cilvēkiem, kā arī 20. gadsimta sabiedriski politiskajām norisēm.
Atsauksmes
Tukuma baznīca varētu šķist kā viena no daudzajām sakrālajām celtnēm, kam ikdienas steigā paiet garām, neatrodot to ne par vecāko, ne lielāko, ne skaistāko Latvijas dievnamu vidū. Intas Dišleres grāmata, šis erudīcijas, perfekcionisma un vēsturnieka godprātības paraugs, rāda, ko nozīmē iedziļināšanās, nopietna zinātniskā izpēte un spēja ne tikai parādīt kādu vēstures liecinieku, bet likt izjust visu, kas ar to ir noticis. Tukuma baznīcas materiālā čaula lasītāja acu priekšā it kā atveras, un mēs varam just lielo garīgo starojumu, kas to ietver un caurstrāvo. Grāmatas vēstījumā ietilpis viss – baznīcas ēka un tās vēsture, iekārtas priekšmeti, zvani, ērģeles, dievgalda priekšmeti, mācītāju vēsture, draudzes dzīves norises, mācītājmāja, kapi, skolas un vēl daudz kas, apliecinot, ka savulaik ap baznīcu riņķoja viss, ko var saukt par garīgās enerģijas spriegumu, izglītību, kultūru un mākslu. Tukuma baznīcas ēka nu uzmirdz un stāv priekšā kā materiālo un garīgo bagātību krātuve. Pārsteidzoši detalizētais vēstures likteņgaitu izsekojums tomēr neaizklāj pašu galveno – baznīca kā Dieva nams, kā ļaužu kopas garīgais centrs, vieta, kas vienmēr kalpojusi mierināšanai un pacilāšanai, iedvesmošanai un vienošanai. Tur nav runa tikai par Tukuma pilsētu un tās apkārtni, jūtams, kā šīs ēkas vēsture atspoguļo visas Latvijas likteņus. Tukuma baznīca ir viens no tiem Latvijas dievnamiem, kuru darbība nepārtrūka visu okupācijas laiku. Tas baznīcai piedeva vēl papildu lomu – būt arī nacionālās idejas altārim, izaicinājumam pastāvošajai varai, cerībai nākotnē.
Nevar iedomāties vērtīgāku garīgo dāvanu sirmajai Tukuma baznīcai un tās draudzei jubilejā, reformācijas piemiņas gadu atzīmējot, kā šo fundamentālo izdevumu. Grāmata ir izcila ne tikai saturiskā ziņā, tā rāda ļoti augstu līmeni attēlu atlasē, to kvalitātē un izdevuma mākslinieciskajā iekārtojumā. Tukuma evaņģēliski luteriskā draudze ir radījusi sava veida etalonu, kā vajag parādīt, atsegt un pagodināt savu dievnamu, tāpēc atliek tikai vēlēties, lai šim paraugam sekotu citas Latvijas draudzes.
Dr. art. h. c. Imants Lancmanis
Šis ir kapitāls darbs, nopietns pētījums ar vēsturisku vērtību. Draudzes dzīve tiek parādīta plašā kontekstā ar Latvijas vēsturi. Dažādu gadsimtu norises, vērtības, īpatnības ir pamatotas dokumentālās un fotogrāfiskās liecībās; draudzes un baznīcas mainīgie likteņi atklāti caur cilvēkiem, un otrādi. Jā, baznīca nav tikai piemineklis, bet vairāk kustība, process, attīstība…
Modris Plāte, LELB mācītājs
€45,00 (cena ar piegādi Latvijā)
Pasūtīšana e-pasts: [email protected]
0 komentāri
Uzraksti, ko domā