„Es esmu ceļš, patiesība un dzīvība.” (Jāņa 14:6)                                               

Kāpēc man ir tik skumji?

Jautājums: Kāpēc tā notiek: it kā viss ir normāli, bet dažreiz paliek tik skumji, līdz izmisumam… it kā ir māja, ģimene un maize uz galda un viss ir labi, bet… nav prieka, nāk skumjas un pat tādas skumjas, ka sāku raudāt. Kāds tam ir cēlonis? (Ņina, 22.gadi)

Atbilde: Ņina, paldies, par vēstuli. Jūsu situācija ir diezgan izplatīta. Atbildot uz Jūsu jautājumu es atļaušos citēt Džeimsu Dobsonu, kurš lieliski raksturo šo parādību. Viņš raksta: „Konsultējot sievietes fizioloģiska rakstura problēmās, es nācu pie neapstrīdama secinājuma, ka depresija un emocionāla apātija ir parādība ir diezgan izplatīta un pat vairākkārt atkārtojas. Vairākums pieaugušu sieviešu ik palaikam izjūt izmisumu, emocionālu pagrimumu, intereses zaudēšana, grūtsirdību, vilšanos un neapmierinātību ar dzīves apstākļiem. 

Es to nosaucu par “D” stāvokli, un kad paciente runā: “Man šodien “D”, – tad es precīzi zinu, kas par lietu.

Protams, depresija mēdz uznākt arī vīriešiem, vienīgi viņiem tas notiek daudz retāk, piemēram, krīzes situācijās – nepatikšanas darbā vai slimība. Vīrieši daudz retāk un mazākā pakāpē, nekā sievietes, izjūt emocionālu pagrimumu. Viņi parasti neietekmējas.  Turpretī depresijas nomāktas sievietes, var ietekmēt pat laika apstākļi. Tā rezultātā notiek fiziska un emocionāla bremzēšana, jeb prāta bloķēšana. Negatīvas situācijas iedarbība var mazināt emocionālu efektivitāti, tādējādi ietekmējot garastāvokļa maiņu. Sievietēm ir raksturīgs emocionāls kāpums, pēc kura seko arī emocionāls kritums. Tas notiek pat periodiski un gandrīz matemātiski izskaitļojams.  Precīza sinusoidāla svārstība no dvēseliskā kāpuma augšējā punkta līdz dvēseliskās krišanas apakšējā punkta.

Pirmā tipa personība – līdzsvarota personība

Līdzsvarotas personības emocionālās līkmes robeža ir gandrīz vienāda abos virzienos. Ja mēs novilksim līniju, kas krusto līkmi, tad attālums no šīs līnijas līdz “garastāvokļa sinusoīda augšējam un apakšējam punktam” būs vienāds.

Piemēram, cilvēkus, kurus esmu ierindojis pirmājā tipā, ir grūti izvest no emocionālā līdzsvara. Tie ir mierīgi un līdzsvaroti – nekliedz un nesvilpo futbola mačos, nesmejas ar „lipīgiem“ smiekliņiem. Tie mierīgi reaģē uzzinot labus jaunumus vai sliktus. Parasti viņi nekrīt dziļā grūtsirdībā. Protams, tie ir garlaicīgi cilvēki, bet, vismaz, vienādi vienmēr! Uz viņiem var paļauties: gan šodien, gan arī rīt un parīt uzvedīsies tāpat, kā vakar.

Otrā tipa personība – emocionāla personība

Otrā tipa cilvēkiem, (sk.2. attēlā) uzjoņošana un kritieni apzīmēti ar vislielāko amplitūdu. To emocijas ceļas līdz augstumiem, bet pēc tam strauji krīt bezdibenī un tā atkal no jauna.

Katrs no mums ir pazīstams vismaz ar vienu otrā tipa cilvēku, kurš ik pa laikam jūtas absolūti laimīgs, pamostoties agri no rīta spēj priecājas par saules lēkšanu. Sveic putniņus, smaida puķēm un visas dienas laikā dungo dziesmiņas. Esiet piesardzīgi ar tādu. Garantēts, ka pēc dažām dienām viņam iestāsies emocionāls sabrukums. Uzvedība būs pretēja. Un teiks, ka viss dzīvē iet ne tā, ka vajag, un vispār, pati dzīve ir nekāda. Draugu nav un nevienam nav vajadzīgs. Šāds cilvēks pēkšņi kļūst tik sentimentāls, ka pat apraudājās kārtējā supermārketa atklāšanā. Emocionālais stāvoklis ir ļoti mainīgs. Un tad, kad pacēluma ietekmē apprecas ar tipisko pirmā tipa pārstāvi, tad droši var teikt, ka viņu laulības dzīvē būs savstarpējas „rīvēšanās” un „kašķēšanās.”

 

 

 

0 komentāri

Citi rakstiSākumlapa

Doma baznīcā atklāj barikāžu laikam veltīto vitrāžu “Ar degsmi par brīvu Latviju”

Doma baznīcā atklāj barikāžu laikam veltīto vitrāžu “Ar degsmi par brīvu Latviju”(0)

Doma baznīcā atklāj jauno vitrāžu “Ar degsmi par brīvu Latviju”, kas veltīta 1991.gada barikādēm un Latvijas neatkarībai,- ziņo spektrs.com/la.lv/vsm.lv Doma baznīcai bija sevišķa nozīme 1991. gada janvāra barikāžu laikā, kad tā pārvērtās par sava veida kaujas nometni, kur neatkarības aizstāvji smēlās garīgo spēku un saņēma gan emocionālo mierinājumu, gan medicīnisko palīdzību. Lai godinātu barikāžu laiku

Juris Rubenis par pravietiskā vārda JAUNS būtību mūsdienu laikmetā

Juris Rubenis par pravietiskā vārda JAUNS būtību mūsdienu laikmetā(0)

Pirms dažiem gadiem SPEKTRS.COM publicēja jaunā gada pravietojumu „Jaunas lietas un vietas Tavā dzīvē.”  Taču lasītāju atsaucība bija krasi dažāda. Vieni nosodīja pašu pravieti, bet kāds lasītājs tikai gada baigās atsūtīja e-pastu ar atzinumu, ka pravietiskais vēstījums ir izprasts, tikai gada noslēguma posmā. Kaut arī pravieša uzdevums nav vēsti pasniegt saprotami, izskaidrojoši un atbilstoši pielāgojoties

Līga Gleške „Prieka vēsts”: Jaunā Gada pravietojums

Līga Gleške „Prieka vēsts”: Jaunā Gada pravietojums(0)

Draudzes „Prieka vēsts” mācītājas Līgas Gleškes uzruna dievkalpojumā Jaunā Gada mijā. Kāds būs gaidāmais Jaunais Gads? Jēzus Kristus atbildētu: „Tāds, kādu Tu vēlies.” Vai gads būs izdevībām, iespējām, un finansiāli pārbagāts? Vai arī tajā neklāsies tik labi kā gribētos? Par to zina tikai Tu pats! Kāpēc? Tāpēc, ka mēs paši radām iespējas un izdarām izvēles

Saruna ar Dr.h.hist Leo Dribinu: Redziet, un citas tautas arī atzina, ka viendievība ir vislabākā ticība

Saruna ar Dr.h.hist Leo Dribinu: Redziet, un citas tautas arī atzina, ka viendievība ir vislabākā ticība(0)

Pieminot 1941.gada ebreju masu slepkavības, 30. novembrī Latvijā, Rīgā, kino “K Suns” norisinājās Izraēlas un Latvijas pārstāvja Borisa Mafcira aizkustinošās dokumentālās filmas “Atmiņu lādes” 6.daļa prezentācija. Pēc filmas demonstrācijas Izraēlas vēstniecības organizatori aicināja klātesošos nolikt sveces pie Brīvības pieminekļa, pieminot Rumbulā noslepkavotos Latvijas ebrejus. Uzvelkot virsdrēbes īpaši steidzīgie aši devās ceļā pie Brīvības pieminekļa, taču

Kāpēc kristietība nav savienojama ar citām reliģijām un garīgām praksēm

Kāpēc kristietība nav savienojama ar citām reliģijām un garīgām praksēm(1)

Ilze Eris: Mīlestības Skolas lektore. Četru bērnu mamma. Aizlūdzēja, kalpotāja. Ilze ir ieguvusi augstāko izglītību valodniecības jomā, kas palīdz viņai labāk izprast Dieva vārdu. Viņa ir arī studējusi teoloģiskās zinības. Precoties, ar ko mēs rēķināmies? Ar mīlestību. Ar uzticību. Ar to, ka dzīvosim visu atlikušo dzīvi ar šo cilvēku un viņš/viņa ar mums. Mēs rēķināmies,

lasīt vairāk

Kontakti un Reklāmas izvietošana

SPEKTRS mērķis - informēt sabiedrību par kristīgām aktualitātēm.

Materiālu (ziņas, raksti, vēstules, ierosinājumi, jautājumi) nosūtīšana - [email protected]

Sociālie tīkli un saziņa

Lasītākās tēmas

© 2006 - 2012 Spektrs.com

Citējot atsauce uz žurnālu SPEKTRS.COM ar SAITI obligāta! Pārpublicējot materiālus drīkst ar SIA „SPEKTRS ANNO” atļauju.