Jautājums: Kāpēc tā notiek: it kā viss ir normāli, bet dažreiz paliek tik skumji, līdz izmisumam… it kā ir māja, ģimene un maize uz galda un viss ir labi, bet… nav prieka, nāk skumjas un pat tādas skumjas, ka sāku raudāt. Kāds tam ir cēlonis? (Ņina, 22.gadi)
Atbilde: Ņina, paldies, par vēstuli. Jūsu situācija ir diezgan izplatīta. Atbildot uz Jūsu jautājumu es atļaušos citēt Džeimsu Dobsonu, kurš lieliski raksturo šo parādību. Viņš raksta: „Konsultējot sievietes fizioloģiska rakstura problēmās, es nācu pie neapstrīdama secinājuma, ka depresija un emocionāla apātija ir parādība ir diezgan izplatīta un pat vairākkārt atkārtojas. Vairākums pieaugušu sieviešu ik palaikam izjūt izmisumu, emocionālu pagrimumu, intereses zaudēšana, grūtsirdību, vilšanos un neapmierinātību ar dzīves apstākļiem.
Es to nosaucu par “D” stāvokli, un kad paciente runā: “Man šodien “D”, – tad es precīzi zinu, kas par lietu.
Protams, depresija mēdz uznākt arī vīriešiem, vienīgi viņiem tas notiek daudz retāk, piemēram, krīzes situācijās – nepatikšanas darbā vai slimība. Vīrieši daudz retāk un mazākā pakāpē, nekā sievietes, izjūt emocionālu pagrimumu. Viņi parasti neietekmējas. Turpretī depresijas nomāktas sievietes, var ietekmēt pat laika apstākļi. Tā rezultātā notiek fiziska un emocionāla bremzēšana, jeb prāta bloķēšana. Negatīvas situācijas iedarbība var mazināt emocionālu efektivitāti, tādējādi ietekmējot garastāvokļa maiņu. Sievietēm ir raksturīgs emocionāls kāpums, pēc kura seko arī emocionāls kritums. Tas notiek pat periodiski un gandrīz matemātiski izskaitļojams. Precīza sinusoidāla svārstība no dvēseliskā kāpuma augšējā punkta līdz dvēseliskās krišanas apakšējā punkta.
Pirmā tipa personība – līdzsvarota personība
Līdzsvarotas personības emocionālās līkmes robeža ir gandrīz vienāda abos virzienos. Ja mēs novilksim līniju, kas krusto līkmi, tad attālums no šīs līnijas līdz “garastāvokļa sinusoīda augšējam un apakšējam punktam” būs vienāds.
Piemēram, cilvēkus, kurus esmu ierindojis pirmājā tipā, ir grūti izvest no emocionālā līdzsvara. Tie ir mierīgi un līdzsvaroti – nekliedz un nesvilpo futbola mačos, nesmejas ar „lipīgiem“ smiekliņiem. Tie mierīgi reaģē uzzinot labus jaunumus vai sliktus. Parasti viņi nekrīt dziļā grūtsirdībā. Protams, tie ir garlaicīgi cilvēki, bet, vismaz, vienādi vienmēr! Uz viņiem var paļauties: gan šodien, gan arī rīt un parīt uzvedīsies tāpat, kā vakar.
Otrā tipa personība – emocionāla personība
0 komentāri
Uzraksti, ko domā