Vācu rakstnieks, romānu “Skārda bungas”; “Kaķis un pele” un autobiogrāfiskā grāmatas “Lobot sīpolu” autors Ginters Grass (Günter Grass) nopublicējis savu dzejoli, kurā izteicis asu kritiku Izraēlas politikai attiecībās ar Irānu.
84 gadus vecā Nobela prēmijas laureāta Grasa dzejolis patlaban parādījies vairākos preses izdevumos un vairākās valodās – “Sueddeutsche Zeitung” vācu, “The New York Times” angļu, “La Repubblica” itāļu un “El Pais” spāņu valodās. Dzejoļa nosaukums latvisku varētu skanēt “Tas, par ko nepieciešams runāt”
Dzejolī „Kas jāpasaka” (Was gesagt werden muss) pauž bažas, ka, dodot „triecienu pirmā”, Izraēla grib „iznīcināt Irānas tautu”. Dzejolī Grass Izarēlu nodēvē “trauslā miera postītāju”. Tāpat rakstnieks, aicina pasaules politisko eliti pārņemt kontroli ne tikai pār Teherānas, bet arī Izraēlas kodolprogrammu. Turklāt pazīstamais literāts dzejolī atgādina, ka Vācija Izraēlai pārdevusi jau sesto „Dolphin” klases zemūdeni, kas pēc rakstnieka domām, varētu tikt aprīkota ar kodolieročiem un izmantots karā pret Irānu.
Grass uzsver, ka viņš nedrīkst ilgāk klusēt par to, kas notiek gan Vācijā, gan visā pasaulē. Kā uzskata rakstnieks, šīs tēmas netiek cilātas, jo ikviens, kurš par to ierunāsies var tikt uzskatīts par antisemītu.
Bet „rītdien var jau būt par vēlu” un Vācija var kļūt par „piegādātāju noziegumā”, brīdina rakstnieks.
Plašākas pārdomas rakstnieks atklāj savā autobiogrāfiskajā grāmata “Lobot sīpolu”, kas Vācijā tika izdota 2006. gadā un kļuva par sensāciju. 2008. gadā grāmata izdota arī latviešu valodā.
Zināšanai: Līdz tam bija zināms, ka rakstnieks piedalījies II pasaules karā, taču to, ka dienestā bijis SS elites vienībā, pasaulslavenais rakstnieks bija noklusējis.
Izraēla liedz vācu rakstniekam Grasam ieceļošanu valstī
Izraēla paziņoja, ka vācu rakstniekam Ginteram Grasam ir liegts ieceļot valstī, viņa dzejoļa publicēšanas dēļ.
Iekšlietu ministrs Eli Jišaji pasludinājis Ginteru Grasu Izraēlā par „persona non grata”. „Gintera dzejolis ir mēģinājums uzpūst naida liesmas pret Izraēlas valsti un izraēliešu tautu. Ja Ginters vēlas turpināt savu pārspīlēto un melīgo darbu izplatīšanu, tad es viņam iesaku to darīt no Irānas, kur viņš atradīs pateicīgu auditoriju.”
Pret provokatīvo rakstnieku vērsušās daudzas Izraēlas amatpersonas.
Premjerministrs Benjamins Netanjahu
Premjerministrs Grasa dzejoli nosaucis par apkaunojošu, kas attaisno holokaustu. Viņš teica: “Tā ir Irāna, ne Izraēla, kas apdraud un iesaista citas valstis ebreju iznīcināšanā. Tā ir Irāna, nevis Izraēla, kas atbalsta terora organizācijas, kas laiž uguns raķetes uz nevainīgiem civiliedzīvotājiem.”
Izraēlas Berlīnes vēstniecības misijas vadītāja vietnieks Emanuels Nahšons
„Jāpasaka tas, ka pie Eiropas tradīcijas pieder apsūdzēt ebrejus rituālās slepkavībās pirms Lieldienām. Agrāk tās bija kristiešu bērnu asinis, ko ebreji izmantoja macās [neraudzētā maizē], tagad tā ir Irānas tauta, ko ebreju valsts it kā grib iznīcināt. Mēs vēlamies dzīvot mierā ar mūsu reģiona kaimiņiem. Un mēs neesam gatavi uzņemties lomu, ko Ginters Grass mums ierāda procesā, kurā Vācijas tauta samierinās ar savu vēsturi.”
Simona Vīzentāla centra Izraēlas biroja vadītājs Efraims Zurofs
„Grass runā tā šķietami cienījamo vāciešu spektra vārdā, kam ir antisemītiski uzskati, kurus nevar paust Vācijā, bet ko var vērst pret Izraēlu, kas ir kļuvusi par nīsto ebreju simbolu. Kamēr uzbrukumi individuāliem ebrejiem kā ebrejiem ir politiski nekorekti un kopumā Federatīvajā Republikā nepieņemami, Izraēla antisemītiskiem vāciešiem, kam ir apnicis holokausts un kas grib atbrīvoties no jebkādas atbildības par tā sekām, ir kļuvusi par peramo zēnu.”
Irāna atzinīgi novērtē Grasa dzejoli
Irānas kultūras ministra vietnieks Džavads Šamakadri veltījis atzinīgus vārdus Gintera Grasa dzejoli, kurā kritizēta Izraēla.
Vēstulē “Izcilajam autoram doktoram Ginteram Grasam” kultūras ministra vietnieks raksta: “Es lasu jūsu literāro darbu par cilvēka un vēsturisko atbildību un tas lieliski brīdina. Patiesības teikšana šādā veidā pamodina klusējošo un dusošo Rietumu sirdsapziņu. Rakstnieki ir spējīgi vienpersoniski novērst humānas traģēdijas tādā veidā, kā to nespēj armijas,” raksta Šamakadri.
Nobeigumā vien gribas papildināt, ka centieni atbalstīt Irānas draudus pret Izraēlu varētu ikvienu vedināt uz pārdomām. Cik liela ir Irāna salīdzinot ar Izraēlu un, cik liels skaits ir musulmaņu salīdzinot ar ebreju tautu, pirms vispār paustu šāda veida viedokļus, kā to dara rakstnieks sevis popularizēšanā…
0 komentāri
Uzraksti, ko domā