„Es esmu ceļš, patiesība un dzīvība.” (Jāņa 14:6)                                               

Charged novērojumi

Pēdējo mēnešu laikā dažādos pasākumos, koncertos u.c. aktivitātēs bija dzirdama labi pazīstama dziesma “Amazing Grace” jeb “Brīnišķā Žēlastība”. Ļoti iespējams, ka Tu, uzlādētais lasītāj, zini šo dziesmu. Bet, vai Tu zini, kurš ir šīs dziesmas teksta autors? (dziesmas mūzika – unknown.) Vai Tu interesējies, kāpēc šī dziesma tika uzrakstīta?! Vai zināji, ka šīs dziesmas teksts tika sarakstīts ap šo – Ziemassvētku laiku – pirms vairāk nekā 300 gadiem? Vai Tevi tas neizbrīna??? Ja nē, tad… nu labi, šoreiz nelikšu Tev pārlasīt iepriekšējo tekstu, taču ieteiktu turpināt lasīt!

VIDEO>> Hillsong
-Amazing Grace

 
Iz vēstures:

Džons Ņūtons, dziesmas Amazing Grace autors, bija dzimis 1725.g. Vapingā, Britānijā. Viņš bija vergu tirgotājs. Liels pagrieziena punkts Ņūtona garīgajā dzīvē bija spēcīgas vētras kādā naktī, kad viņš bija jūrā. Brīdī, kad viņš atstāja klāju, viens no viņa komandas biedriem  pārkrita pār bortu. Lai gan Ņūtons pameta kuģi atpalikušās vētras laikā, vēlāk pats atzina, ka visa troksnī parādījās viņa bezspēks, un TIKAI Dieva žēlastība varēja viņu glābt. Spert pirmo soli ticībā viņu pamudināja Tomassa Kampisa grāmata “Kristus atdarināšana”.

Šis notikums, kā arī viņa laulība ar Mēriju Keirtleti, ievērojami viņu izmainīja. Zem savas kravas, Ņūtons iedrošināja jūrniekus lūgt. Viņš paruupjējās par to, lai ikkatrs viņa komandas biedrs izturas pret vergiem cilvēcīgāk. Taču bija vajadzīgi vel 40 gadi, lai Ņūtons atklāti apstrīdētu vergu tirdzniecību.

Trīs gadus pēc viņa laulībām Ņūtons pārcieta insultu, kas aizkavēja viņu atgriezties jūrā. To viņš izskaidroja kā vēl vienu soli viņa garīgajā jūras ceļojumā. Viņš saņēma pasta sūtījumu no ostas muitas ofisa, no Liverpūles, un sāka pētīt kristietību pilnā apmērā. Pēc kāda laika viņš tika pasaukts uz ministriju. Tā kā Ņūtonam pietrūka universitātes grāda, viņš nevarēja tikt iesvētīts par mācītāju. Lai gan lielskungs no Olnija draudzes bija tik ļoti iespaidots no vēstules, kuru Ņūtons bija rakstījis par to, kā viņš atgriezies. Viņš tika iesvētīts par mācītāju 1764 gadā.

Olnija jaunais mācītāja palīgs satika dzejnieku Viljamu Kūperu, arī jaundzimušo kristieti. Viņu draudzību vadīja garīga sadarbība – pabeidza atklāsmi „BRĪNIŠĶĪGAJAI ŽĒLASTĪBAI”. Šo dzejoli Ņūtons lielākoties rakstīja Keintaunā, ap Ziemassvētkiem, 1772.gadā. Dzejoļa pamatā ir viņa pārdomas par Veco Derību. Tekstam, kuru viņš bija sagatavojis sludināt, pievienojis savas perspektīvas par viņa paša atgriešanos, kamēr viņš bija uz vergu kuģa, Greihaundā, 1748. gadā.

Ņūtona dzejoļi kļuva ļoti ievērojami kristiešu vidū, lielākoties tāpēc, ka dziesma ir par žēlastību. Dzejolis ir likts pamatā uz 1. Laiku grāmatu 17:16–17. Ķēniņa Dāvida lūgšana, kad notiek brīnumi, izvēloties Dievu. Acīmredzot Ņūtons rakstīja šo dzejoli, izmantojot sprediķi, kuru viņš sludināja pārejā uz Jauno, 1773. gadu. Viņš atstāja sprediķa pierakstus, kuri atbilda dzejoļu plūsmai. (Viņš lika virsrakstu „TICĪBA IR PĀRBAUDE UN GAIDĪŠANA”)

Daudzi pieņēma šo dziesmu kā liecību par Ņūtona vergu tirdzniecību pagātnē.

      Mūzika

 Tajā laikā ar citām dziesmām vārdi tika dziedāti ar numuriem no melodijām, kuras tika savienotas, līdz kļuva mūsdienu tuvākajam variantam no melodijas Jaunā Britānija, kuras komponists nav zināms, un, kura ir Villijama Valkera dziesmu grāmatā Dienvidu Harmonija, 1835.g. Jaunā Britānija kā forma dziesmu grāmatā pirmoreizi parādījās 1829 g., saukta kāKolumbiešu Harmonija. Melodija, visticamāk, ir Skotu vai Īru izcelsmes, jo tā ir pentatonikas skaņkārtā jeb… skan kā, tā saucamā, “Ķīniešu gamma”. Cita melodija, kurā šis teksts dažreiz tika dziedāts, bija Vecais regulārais babtists. To dziedāja Mazās Ciānas draudzē.

Gadsimta garumā, Britu salās melodija gandrīz tika aizmirsta līdz tautas atmodai 1960. gadā, kad sākās mūziķu pārvadāšana starp Britu salām un ASV (kur Brīnišķīgā Žēlastība tika atzīta par populāru dziesmu). Šī dziesma bija tikai nedaudz zināma ārpus draudzes vai tautu svētkiem, līdz Artūrs Penns šo melodiju izmantoja filmā Alises Restorāns (1969), kurā Lī Heija, vadot slavēšanu, dziedāja „Amazing Grace”! Bostonas Īru panku grupa “Dropkick Murphys” iekļāva dziesmu “Brīnišķā Žēlastība” viņu izdotajā albumā Visa brigāde šeit(1999.g.).

      Izpildīšana un ierakstīšana

Šī dziesma ir populāra ierakstīšanas izlasē. Mūziķi ļoti vienkārši var mainīt melodiju dažādos stilos un žanros, kā paši vēlas! Pēdējā gadsimta laikā šo dziesmu ir ierakstījuši vairāki mākslinieki. Kopumā mūziķi veica šai dziesmai vairāk nekā 1800 ierakstus! Tik tiešām,amazing!!!

Pirmā kompānija, kura ierakstīja šo dziesmu, bija Brunswick. Tā tika ierakstīta 1922. gadā.

Šis bija neliels ieskats šīs dziesmas vēsturē! Ja jūs vēlaties papildināt rakstu – droši rakstiet uz spektra redakciju!

 

 

 

 

0 komentāri

Citi rakstiSākumlapa

Romas Katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs: Tukšā kapa notikums mainīja pasaules vēsturi

Romas Katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs: Tukšā kapa notikums mainīja pasaules vēsturi(0)

Rīgas arhibīskapa metropolīta Zbigņeva Stankeviča sprediķis  Jēzus Kristus augšāmcelšanās piemiņas dievkalpojumā. Lieldienu rīta galvenā ziņa: kaps ir tukšs! Notikuma konteksts ir šāds: bija uzmodinātas lielas cerības – gan mācekļos, gan tautā – kuras bija sabrukušas Lielajā Piektdienā. Tukšais kaps bija kā zibens spēriens no skaidrām debesīm. Neviens to negaidīja. Pirmā reakcija bija neticība, bailes, bet arī

Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs: Viņš ir Pashas jērs, kas tika nokauts

Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs: Viņš ir Pashas jērs, kas tika nokauts(0)

Rīgas arhibīskapa metropolīta Zbigņeva Stankeviča sprediķis Lielās Ceturtdienas vakara dievkalpojumā, 29. martā Kāpēc mēs esam radīti? Vai varat atbildēt uzreiz. Kāda ir pirmā atbilde, kas nāk prātā? Man grūti katru tagad uzklausīt, bet gribu, lai mēģināt atbildēt sevī vai arī to izdarāt kā mājasdarbu. Gribu pateikt, ka esam radīti laimei. Ticat? Bet vai jūtaties laimīgi?

Džeims Kevizels: “Apskaujiet savu krustu un ejiet uz savu mērķi!”

Džeims Kevizels: “Apskaujiet savu krustu un ejiet uz savu mērķi!”(0)

Aktieris Džeimss Kevizels, kurš populārajā Mela Gibsona filmā “Kristus ciešanas” atveidojis Jēzu Kristu, ir nācis klajā ar savu liecību  ASV Katoļu universitāšu studentu asociācijas forumā, kas janvāra sākumā norisinājās Čikāgā. Viņš pastāstīja par savu aicinājumu, par to, kā Gibsona filmas uzņemšanā gūtā pieredze ir ietekmējusi viņa garīgo dzīvi, un aicināja jauniešus kļūt par bezbailīgiem Kristus

Bijušais transseksuālis: brīvība no dzimuma disforijas ir iespējama

Bijušais transseksuālis: brīvība no dzimuma disforijas ir iespējama(0)

Nesen kristīgo sabiedrību šokēja ziņa, ka meitene no kristiešu ģimenes Amerikā, Ohaio štatā cieš no dzimuma disforijas un, atrodoties dziļā depresijā, pieņēmusi lēmumu mainīt dzimumu, panākot vēlamo Tiesas ceļā. Sabiedrības neizpratni raisa, ka sīvās cīņas ar dzimumu disforijas vietā, tiek izvēlēts pretējs ceļš, ārsts un Pro-transeksuāļu tiesību atbalstītājs un Hamiltonas apgabala prokurors un Pro-transeksuāļu tiesību atbalstītājs

Latvijas brīvvalsts Izglītības ministrs Kārlis Beldavs : Par Latvijas tapšanu

Latvijas brīvvalsts Izglītības ministrs Kārlis Beldavs : Par Latvijas tapšanu(1)

„Valmieras – Valmiermuižas draudzes mācītājs un vēlākais Latvijas brīvvalsts Izglītības ministrs Kārlis Voldemārs Beldavs  Būdams 4. Saeimas deputāts, Kārlis Beldavs piedzīvos zvaigžņu stundu. Visai negaidīti tiek piedāvāts izglītības ministra portfelis. Viņš, protams, pagodināts, piekrīt, lai gan amatā sabūt iznāk pavisam īsu laiku, no 1934. gada 18. marta līdz 15. maijam. Pēc valsts apvērsuma un trīs dienu iepauzēšanas,

lasīt vairāk

Kontakti un Reklāmas izvietošana

SPEKTRS mērķis - informēt sabiedrību par kristīgām aktualitātēm.

Materiālu (ziņas, raksti, vēstules, ierosinājumi, jautājumi) nosūtīšana - [email protected]

Sociālie tīkli un saziņa

Lasītākās tēmas

© 2006 - 2012 Spektrs.com

Citējot atsauce uz žurnālu SPEKTRS.COM ar SAITI obligāta! Pārpublicējot materiālus drīkst ar SIA „SPEKTRS ANNO” atļauju.