„Es esmu ceļš, patiesība un dzīvība.” (Jāņa 14:6)                                               

Charged novērojumi

Pēdējo mēnešu laikā dažādos pasākumos, koncertos u.c. aktivitātēs bija dzirdama labi pazīstama dziesma “Amazing Grace” jeb “Brīnišķā Žēlastība”. Ļoti iespējams, ka Tu, uzlādētais lasītāj, zini šo dziesmu. Bet, vai Tu zini, kurš ir šīs dziesmas teksta autors? (dziesmas mūzika – unknown.) Vai Tu interesējies, kāpēc šī dziesma tika uzrakstīta?! Vai zināji, ka šīs dziesmas teksts tika sarakstīts ap šo – Ziemassvētku laiku – pirms vairāk nekā 300 gadiem? Vai Tevi tas neizbrīna??? Ja nē, tad… nu labi, šoreiz nelikšu Tev pārlasīt iepriekšējo tekstu, taču ieteiktu turpināt lasīt!

VIDEO>> Hillsong
-Amazing Grace

 
Iz vēstures:

Džons Ņūtons, dziesmas Amazing Grace autors, bija dzimis 1725.g. Vapingā, Britānijā. Viņš bija vergu tirgotājs. Liels pagrieziena punkts Ņūtona garīgajā dzīvē bija spēcīgas vētras kādā naktī, kad viņš bija jūrā. Brīdī, kad viņš atstāja klāju, viens no viņa komandas biedriem  pārkrita pār bortu. Lai gan Ņūtons pameta kuģi atpalikušās vētras laikā, vēlāk pats atzina, ka visa troksnī parādījās viņa bezspēks, un TIKAI Dieva žēlastība varēja viņu glābt. Spert pirmo soli ticībā viņu pamudināja Tomassa Kampisa grāmata “Kristus atdarināšana”.

Šis notikums, kā arī viņa laulība ar Mēriju Keirtleti, ievērojami viņu izmainīja. Zem savas kravas, Ņūtons iedrošināja jūrniekus lūgt. Viņš paruupjējās par to, lai ikkatrs viņa komandas biedrs izturas pret vergiem cilvēcīgāk. Taču bija vajadzīgi vel 40 gadi, lai Ņūtons atklāti apstrīdētu vergu tirdzniecību.

Trīs gadus pēc viņa laulībām Ņūtons pārcieta insultu, kas aizkavēja viņu atgriezties jūrā. To viņš izskaidroja kā vēl vienu soli viņa garīgajā jūras ceļojumā. Viņš saņēma pasta sūtījumu no ostas muitas ofisa, no Liverpūles, un sāka pētīt kristietību pilnā apmērā. Pēc kāda laika viņš tika pasaukts uz ministriju. Tā kā Ņūtonam pietrūka universitātes grāda, viņš nevarēja tikt iesvētīts par mācītāju. Lai gan lielskungs no Olnija draudzes bija tik ļoti iespaidots no vēstules, kuru Ņūtons bija rakstījis par to, kā viņš atgriezies. Viņš tika iesvētīts par mācītāju 1764 gadā.

Olnija jaunais mācītāja palīgs satika dzejnieku Viljamu Kūperu, arī jaundzimušo kristieti. Viņu draudzību vadīja garīga sadarbība – pabeidza atklāsmi „BRĪNIŠĶĪGAJAI ŽĒLASTĪBAI”. Šo dzejoli Ņūtons lielākoties rakstīja Keintaunā, ap Ziemassvētkiem, 1772.gadā. Dzejoļa pamatā ir viņa pārdomas par Veco Derību. Tekstam, kuru viņš bija sagatavojis sludināt, pievienojis savas perspektīvas par viņa paša atgriešanos, kamēr viņš bija uz vergu kuģa, Greihaundā, 1748. gadā.

Ņūtona dzejoļi kļuva ļoti ievērojami kristiešu vidū, lielākoties tāpēc, ka dziesma ir par žēlastību. Dzejolis ir likts pamatā uz 1. Laiku grāmatu 17:16–17. Ķēniņa Dāvida lūgšana, kad notiek brīnumi, izvēloties Dievu. Acīmredzot Ņūtons rakstīja šo dzejoli, izmantojot sprediķi, kuru viņš sludināja pārejā uz Jauno, 1773. gadu. Viņš atstāja sprediķa pierakstus, kuri atbilda dzejoļu plūsmai. (Viņš lika virsrakstu „TICĪBA IR PĀRBAUDE UN GAIDĪŠANA”)

Daudzi pieņēma šo dziesmu kā liecību par Ņūtona vergu tirdzniecību pagātnē.

      Mūzika

 Tajā laikā ar citām dziesmām vārdi tika dziedāti ar numuriem no melodijām, kuras tika savienotas, līdz kļuva mūsdienu tuvākajam variantam no melodijas Jaunā Britānija, kuras komponists nav zināms, un, kura ir Villijama Valkera dziesmu grāmatā Dienvidu Harmonija, 1835.g. Jaunā Britānija kā forma dziesmu grāmatā pirmoreizi parādījās 1829 g., saukta kāKolumbiešu Harmonija. Melodija, visticamāk, ir Skotu vai Īru izcelsmes, jo tā ir pentatonikas skaņkārtā jeb… skan kā, tā saucamā, “Ķīniešu gamma”. Cita melodija, kurā šis teksts dažreiz tika dziedāts, bija Vecais regulārais babtists. To dziedāja Mazās Ciānas draudzē.

Gadsimta garumā, Britu salās melodija gandrīz tika aizmirsta līdz tautas atmodai 1960. gadā, kad sākās mūziķu pārvadāšana starp Britu salām un ASV (kur Brīnišķīgā Žēlastība tika atzīta par populāru dziesmu). Šī dziesma bija tikai nedaudz zināma ārpus draudzes vai tautu svētkiem, līdz Artūrs Penns šo melodiju izmantoja filmā Alises Restorāns (1969), kurā Lī Heija, vadot slavēšanu, dziedāja „Amazing Grace”! Bostonas Īru panku grupa “Dropkick Murphys” iekļāva dziesmu “Brīnišķā Žēlastība” viņu izdotajā albumā Visa brigāde šeit(1999.g.).

      Izpildīšana un ierakstīšana

Šī dziesma ir populāra ierakstīšanas izlasē. Mūziķi ļoti vienkārši var mainīt melodiju dažādos stilos un žanros, kā paši vēlas! Pēdējā gadsimta laikā šo dziesmu ir ierakstījuši vairāki mākslinieki. Kopumā mūziķi veica šai dziesmai vairāk nekā 1800 ierakstus! Tik tiešām,amazing!!!

Pirmā kompānija, kura ierakstīja šo dziesmu, bija Brunswick. Tā tika ierakstīta 1922. gadā.

Šis bija neliels ieskats šīs dziesmas vēsturē! Ja jūs vēlaties papildināt rakstu – droši rakstiet uz spektra redakciju!

 

 

 

 

0 komentāri

Uzraksti, ko domā

Vārds:
E-pasts:
www:
Komentārs:

Citi rakstiSākumlapa

Kārlis Krēsliņš : Mūsdienu valsts militārā stratēģija

Kārlis Krēsliņš : Mūsdienu valsts militārā stratēģija(0)

Kādas ir valsts nelikumīgas darbības, lai paplašinātu savu ietekmi pasaulē? Moldova, kad sabruka PSRS, Gruzijā, kur bija iekšējais konflikts, miera uzturētāji no Krievijas un ar to aizstāvēšanu pamatots iebrukums Gruzijā. Ukrainā anektēt Krimu un izveidot militāro konfliktu Doņeckas un Luganskas novados. Vai tas vismaz daļēji neatgādina to, kā attīstījās notikumi pirms II pasaules kara? Nākamais

Leonards Inkins: Par “Krievu pasaules” smaku un pašsaprotamām lietām

Leonards Inkins: Par “Krievu pasaules” smaku un pašsaprotamām lietām(0)

Leonards Inkins: Biedrības “Latvietis” biedrs, grāmatu autors: Neizmantoto iespēju laiks: daļa. Atgriešanās, Neizmantoto iespēju laiks Smēķētāji Kāds mans draugs publicējot facebūkā dažus teikumus, par krieviem un Krieviju, ar zemtekstu – nu kā tā var, tas taču nav normāli, mani rosināja rakstīt par to, kas ir pats par sevi saprotams, kas neprasa padziļinātas izglītības un skaistus diplomus. Šeit

Kārlis Krēsliņš: NĀKOTNES PASAULE

Kārlis Krēsliņš: NĀKOTNES PASAULE(0)

Kārlis Krēsliņš Br.gen(atv.) Dr.habil.sc.ing   IEVADS. Pasaulē notiek daudz it kā neatkarīgu notikumu. ASV prezidenta vēlēšanas un sabiedrības sašķelšanās divās diezgan radikālās daļās, mazāk vai vairāk tas notiek arī ES valstīs un ES kopumā, pirmkārt, Lielbritānijas izstāšanās no ES, Krievijā notikušas cilvēku indēšanas gadījumi, nemieri Baltkrievija. KF prezidenta V. Putina uzruna Davosas starptautiskajā ekonomiskajā forumā un ĀM

Leonards Inkins: Troļļi

Leonards Inkins: Troļļi(2)

Troļļošana tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos kolektīvos. Baumošana un nepatiesību izplatīšana par kādu vai kādiem ir troļļošanas pirmsākums.       Reiz britu zemē iznāca kāds nedēļas laikraksts. Katru nedēļu tas priecēja lasītājus ar interesantiem rakstiem, diskusijām un

Leonards Inkins: Maģija

Leonards Inkins: Maģija(0)

Tad atnāca Jēzus no Galilejas uz Jordānu pie Jāņa, lai tas Viņu kristītu. Bet Jānis atturēja Viņu, sacīdams: Man jāsaņem kristību no Tevis, bet Tu nāc pie manis? Bet Jēzus atbildēdams sacīja viņam: Lai tas tā notiek! Tā taču mums pienākas izpildīt visu taisnību! Tad viņš to pieļāva. Pēc kristības Jēzus tūliņ izkāpa no ūdens,

lasīt vairāk

Kontakti un Reklāmas izvietošana

SPEKTRS mērķis - informēt sabiedrību par kristīgām aktualitātēm.

Materiālu (ziņas, raksti, vēstules, ierosinājumi, jautājumi) nosūtīšana - [email protected]

Sociālie tīkli un saziņa

Lasītākās tēmas

© 2006 - 2012 Spektrs.com

Citējot atsauce uz žurnālu SPEKTRS.COM ar SAITI obligāta! Pārpublicējot materiālus drīkst ar SIA „SPEKTRS ANNO” atļauju.