„Es esmu ceļš, patiesība un dzīvība.” (Jāņa 14:6)                                               

Lidijai Lasmanei- 90. Iveta Šimkus: Kolaborācija Latvijā – norma vai noziegums

 

28. jūlijā, Lidijas Lasmanes 90 gadu jubileja noritēja dienas garumā ar dažādiem masu pasākumiemJubilejas pasākumi sākās ar tikšanos pie 

Latvijas valsts prezidenta. 11:00 vairāk nekā 100 cilvēku kopā ar jubilāri devās gājienā no Brīvības pieminekļa līdz bijušajai LPSR Valsts drošības komitejas ēkai jeb Stūra mājai. Stūra mājas pagalmā uzrunu teica sabiedrībā pazīstami cilvēki, tostarp  Skaidrītes Lasmane, Ritvars Jansons un Iveta Šimkus-ziņo spektrs.com

 Iveta Šimkus, klajā laidusi dzejoļu krājumu „Prombūtne”. Ivetai Šimkus ir maģistra grāds filozofijā, viņa beigusi Rakstnieku savienības un Latvijas Universitātes rīkotos Rakstniecības teorijas un prakses kursus, J. Rokpeļņa dzejas meistardarbnīcu. Rīgas Doma kora skolas skolotāja.

Saruna par pagātni tomēr ir saruna par nākotni.

Domājot par Lidijas Lasmanes dzīvi, apbrīnojot viņas sirdsgudrību un mieru, viens no skaidrojumiem būtu (to arī apgalvo sarunās viņa pati) bērnībā ieaudzinātās vērtību hierarhijas – Dievs, tauta, ģimene- sargājošā klātbūtne. Ta nav bijusi sabiedrībā pašsaprotama ne padomju totalitārajā laikā, nedz arī tagad.

Saruna par kolaborāciju, kas, pēc definīcijas, – ir tīša, apzināta un brīvprātīga sadarbošanās, nodevība pret savu valsti,  ir saruna par ētiku, un šai sarunai pašai ir jābūt ētiskai, tā nevar būt ideoloģiska, politiski angažēta,  savtīga, subjektīva. Tās mērķis- patiesība, attīrīšanās, izlīgums. Citādi būs tikai strīdi un savstarpēju rēķinu kārtošana.

Okupācijas laika pēdējā cēlienā,  80. gados, nebija valsts apziņas,  bija tikai garīgā jeb kultūras pretestība. Dzeja, mūzika, teātris, māksla kalpoja kā vairogs pret rusifikāciju, kolonizāciju: „..kad tēvzeme izdalīta, dziesma par tēvzemi  kļūs..”. (M.Zālīte).

Bet atcerēsimies  okupācijas laika gaisotni. Sadarbošanās izpaudās kā vēsturiska nolemtība, kurai nav iespējams izrādīt pretestību. To uztvēra kā normālu situāciju, nenormāls bija tas, kurš to nepieņēma. Praktizējoša psihiatra atziņa:”Tas, kurš nepieņem padomju varu, ir psihiski nenormāls.”  Disidenti bija neērti , vairākuma viedoklis –  tie ir nevis varoņi, bet dīvaiņi, antiņi. Labākais, ko par viņiem varēja pateikt, ka viņi bojā paši savu dzīvi un karjeru.

Mēs dzīvojām kolektīvā amnēzijā , ko bija radījušas bailes no represijām, gļēvums, iztapība, karjerisms.  Vairāk par aģentiem un stukačiem mani uztrauc komjauniešu bezdomu optimisms,  vispārējais akcepts dubultmorālei.  Atcerēsimies 1987.gada bezgalīgās miliču un brīvprātīgo rindas, kas apjoza Vecrīgu, lai neļautu nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa 18.novembrī . Atmoda jau bija pie durvīm.  Es bieži domāju par tiem cilvēkiem.  Un tomēr izvēle bija. Un valsts de jure pastāvēja.

Vēlāk, cīnoties par savas valsts atjaunošanu, tiesisko pēctecību, bija skaidrs, ka svarīgi ir nevis lielveikali vai banku pakalpojumi, vai ceļošana, bet taisnīguma atjaunošana,  starptautisko tiesību atjaunošana. Mēs nedomājām par kādu abstraktu valsti, bet brīvības cīņās iegūto, kā rakstīts Satversmē-demokrātisko, kur tiek ievērotas cilvēka tiesības un brīvības, kas radusies latviešu tautas pašnoteikšanās rezultātā, kur var droši pastāvēt mūsu valoda un kultūra.  Ja valsts šīs iespējas nenodrošina un nesargā, tad mēs kā indivīdi ekonomiski veiksmīgi varam dzīvot arī jebkur citur pasaulē.Tādēļ tik nozīmīga ir Satversmes preambula.

Taču tās pretinieki bija ne tikai promaskaviskie spēki, bet arī radikāli noskaņoti liberāļi. Mēs dzīvojam globālā un mainīgā pasaulē. Šķiet, no vērtību triādes Dievs, tauta(valsts), ģimene -  liberāļu izpratnē nozīmīga nav neviena. Dievs ir miris, aktuāls ir sauklis mazināt valsti, par daudzdiskutētajām tradicionālās ģimenes vērtībām nemaz nerunājot… Katrs var dzīvot, kā grib, runāt, ko un kādā valodā grib. Ir tikai daudz viedokļu (nav melu, nav patiesības ). Vērtību hierarhijas neesamība pieļauj bezgalīgas interpretācijas, kas ir nodevība,  kas labais, kas ļaunais- tas viss atgadina farsu, jo patiesība ir saistīta ar vērtību izpratni. Ja tā ir deformēta, cilvēki piedēvē ļaunumu tam, ko uzskata sev par izdevīgu, ik pa laikam mainot viedokļus. Šādā gaisotnē bija arī nenotikusī saruna par Lidijas Lasmanes atpakaļ atdoto ordeni. Viņas dzīve, izsūtījumi, nometnes, upuri, ciešanas , maigi sakot, neiekļaujas tajā modelī,  kur Dieva, tautas vai ģimenes vietā dominē indivīds ar savām egoistiskajām prasībām vai untumiem, kur indivīda tiesības, pat ērtības ir prioritāras pār jebkurām kolektīvām vērtībām un brīvībām, savukārt valsts viņu izpratnē ir vienīgi tāpēc, lai būtu šo individuālo tiesību garants.

Sauklis – mazināt valsti ir bīstams ne tikai nacionālā aspektā. Šodien, kad ekonomikas modeļi ir starptautiski un globāli, valsts loma, demokrātijas loma pieaug. Jo tas ir teju vienīgais reālais spēks, kas var aizstāvēt lokālo, cilvēku.

„Fakts, ka fašisti un komunisti gribēja stipru valsti, nenozīmē tās noliegumu.”apgalvo Tonijs Džads,  starp citu, liberāli noskaņots, izcils 20.g.s.vēstures pētnieks.

Ja nav valstiskās apziņas, tad kā var runāt par nodevību?

Varu secināt, ka radikālie liberāļi mums piedāvā to pašu, ko savulaik padomju un šodienas lielkrievu šovinisms -  noliegt savu vēsturi, pagātni, valsti un valodu, izšķīst globālā tautu katlā.

Novērtēsim un izmantosim iespēju aizstāvēt savu valsti, priecāsimies, ka par to mūs nemet cietumos vai psihiatriskajās slimnīcās.

Mēs šeit atrodamies nevis kāda totalitāra spēka spiesti vai apmāti.  Tā ir mūsu-brīvi domājošu- cilvēku izvēle  apliecināt Garīgo Vertikāli, mīlēt savu tautu un valsti, izvērtēt pagātni, tostarp savu atbildību, izrādīt godbijīgu cieņu okupācijas laika represiju upuriem, aizstāvēt savas vērtības.

Jautājumi.

  1. Kāpēc nenotiek saruna par pagātni, lustrācija jeb attīrīšanās?

2. Kāpēc mums ir tik zema pašapziņa?

3. Kāpēc mēs visbiežāk jūtamies kā bezpalīdzīgi  upuri?

4. Kāpēc mums gandrīz vienmēr ir kauns par saviem politiķiem, un kāpēc viņu rīcību raksturo iztapīgums un pašlabuma meklēšana, nevis nacionālo interešu aizstāvība?

5. Kāpēc tas, kas citām tautām ir normāla pašapziņas izpausme, mums skaitās nacionālais ekstrēmisms?

6. Kāpēc  mums tā patīk savus izcilākos cilvēkus vēsturē, kultūrā noniecināt un pazemot, to pasludinot par brīvu un kritisku domāšanu.

7. Kāpēc mēs klusējam, kad dzirdam, ka vienīgā vērtība, kuras dēļ vērts mirt, ir tiesības noliegt, izsmiet un apgānīt jebkuru citu vērtību.

8. Kāpēc mēs neredzam acīmredzamo –  ka radikālais liberālisms iet roku rokā ar lielvaru šovinismu mums eksistenciāli svarīgu nacionālu un kultūras vērtību noliegšanā.

1 komentārs

Citi rakstiSākumlapa

Latvijas brīvvalsts Izglītības ministrs Kārlis Beldavs : Par Latvijas tapšanu

Latvijas brīvvalsts Izglītības ministrs Kārlis Beldavs : Par Latvijas tapšanu(0)

„Valmieras – Valmiermuižas draudzes mācītājs un vēlākais Latvijas brīvvalsts Izglītības ministrs Kārlis Voldemārs Beldavs  Būdams 4. Saeimas deputāts, Kārlis Beldavs piedzīvos zvaigžņu stundu. Visai negaidīti tiek piedāvāts izglītības ministra portfelis. Viņš, protams, pagodināts, piekrīt, lai gan amatā sabūt iznāk pavisam īsu laiku, no 1934. gada 18. marta līdz 15. maijam. Pēc valsts apvērsuma un trīs dienu iepauzēšanas,

Saeimā noraida politiķa Jura Pūces iniciatīvu „Par kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā”

Saeimā noraida politiķa Jura Pūces iniciatīvu „Par kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā”(0)

Jau iepriekš Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija bija rekomendējusi noraidīt Kopdzīves likuma iniciatīvu, arī Saeimas vairākums 15. martā, noraidīja Partijas “Latvijas attīstībai” vadītāja Jura Pūces trīs gadu laikā savāktos parakstus par priekšlikumu portālā “Manabalss.lv”. Iniciatīvu parakstīja vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju,-ziņo spektrs.com/no Saeima.lv materiāliem Iepriekš priekšlikumu, kas paredz partnerattiecību legalizāciju Latvijas Civillikuma Ģimenes tiesību sadaļā,

Raivis Dzintars (NA) aicina apstādināt “Providus” imigrācijas un beztautu pasaules reklamēšanas projekta izplatīšanu skolās

Raivis Dzintars (NA) aicina apstādināt “Providus” imigrācijas un beztautu pasaules reklamēšanas projekta izplatīšanu skolās(0)

Organizācija “Providus” aktīvi ķērusies pie projekta, kas, pašas organizācijas vārdiem izsakoties, paredz “paplašināt izpratni par migrācijas procesiem” un “mainīt viedokli par jaunatbraucējiem Latvijas sabiedrībā”. Dažādi imigrācijas un beztautu pasaules reklamēšanas projekti nav nekas jauns. Taču šoreiz pasākuma neslēpts mērķis ir iekļūšana skolās, lai propaganda sasniegtu visvieglāk ietekmējamo sabiedrības daļu – bērnus. Kā “Providus” ieceres sadarbības

Viņa Svētība pāvests Francisks šī gada 24. septembrī apmeklēs Latviju

Viņa Svētība pāvests Francisks šī gada 24. septembrī apmeklēs Latviju(0)

Atsaucoties Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa un Latvijas Romas katoļu Baznīcas ielūgumam, 2018. gada 24. septembrī pastorālajā vizītē Latvijā ieradīsies Viņa Svētība pāvests Francisks,-ziņo spektrs.com/president.lv Valsts prezidents Raimonds Vējonis uzsver: “Viņa Svētības pāvesta Franciska vizīte Latvijā valsts simtgades gadā ir liels pagodinājums mūsu valstij un tās iedzīvotājiem. Šis gads ir atskaites punkts visam līdz šim paveiktajam

Svinīgi atklāts izdevums par ievērojamiem Latvijā dzimušiem ebrejiem – Izraēlas Valsts dibinātājiem un attīstības sekmētājiem

Svinīgi atklāts izdevums par ievērojamiem Latvijā dzimušiem ebrejiem – Izraēlas Valsts dibinātājiem un attīstības sekmētājiem(0)

2018. gada 5. martā Telavivas kultūras centrā Enav svinīgi tika atklāts izdevums “No Latvijas līdz Vidusjūrai – Izcilie Latvijas ebreji – Izraēlas Valsts dibinātāji un attīstības sekmētāji”. Bukletā apkopoti 28 slavenu, Latvijā dzimušu ebreju dzīvesstāsti – divdesmit astoņu izcilu cilvēku biogrāfijas, kuri veikuši nozīmīgu pienesumu Izraēlas Valsts nodibināšanā un izaugsmē, un kuru vārdi ar zelta burtiem ir

lasīt vairāk

Kontakti un Reklāmas izvietošana

SPEKTRS mērķis - informēt sabiedrību par kristīgām aktualitātēm.

Materiālu (ziņas, raksti, vēstules, ierosinājumi, jautājumi) nosūtīšana - [email protected]

Sociālie tīkli un saziņa

Lasītākās tēmas

© 2006 - 2012 Spektrs.com

Citējot atsauce uz žurnālu SPEKTRS.COM ar SAITI obligāta! Pārpublicējot materiālus drīkst ar SIA „SPEKTRS ANNO” atļauju.