Limbažu centrā, Lībiešu ielā, atrodas Sv.Jāņa evanģēliski luteriskā baznīca. Tai ir vairāk kā 320 gadu gara vēsture. Taču tagad tā ir piedzīvojusi zināmas pozitīvas izmaiņas.
Limbažu pilsētas svētku laikā luteriskā baznīca saņēma skaistu dāvanu atjaunotu kartušu no „SIA Slēgakmens” restauratorātoriem
Kartuša nozīmē firmas zīme jeb logo. Tā kā 1680. gadā Limbaži piederēja Rīgai, baznīca tika celta par galvaspilsētas rātes naudu, celtniecības darbus beidzot, pie rietumu un dienvidu ieejas durvīm novietoja Rīgas pilsētas mazo ģerboni. – No dolomīta (kaļķakmens) darinātā kartuša.
Ģerboņa krāsojums – pelēks ar baltu, bet kronis, krusts, atslēgas un gadskaitlis noklāti ar zelta lapiņām.
Limbažu ev. lut. baznīcas atjaunošanas darbi ritējuši jau vairākus gadus, līdzekļi iegūti vairākos projektos. Pateicoties valsts programmai „Latvijas baznīcu infrastruktūras sakārtošana” un tās līdzekļu piesaistei, tika atjaunots vēsturiskais krāsojums, un šo darbu veikšanas laikā arī atklājās unikālās kartušas.
Liels ir gandarījums par draudzes aktivitāti līdzekļu piesaistē (vienas kartušas izpēte un atjaunošana izmaksāja aptuveni2000 latu), naudu piešķīra Kultūrkapitāla fonds.
Tagad spēkus būtu jāiegulda baznīcas jumta nomaiņai.
Īsi par Limbažu luterāņu draudzes Sv. Jāņa baznīcu
Limbažu luterāņu draudzes Sv. Jāņa baznīca, kas celta 1679. – 1680. gadā pēc Rīgas arhitekta Ruperta Bindenšu (1645 – 1698) projekta. Šajā zāles tipa dievnamā ar vienu torni atbilstoši luterāņu sakrālajai arhitektūrai raksturīgajam principam pilnīgi sapludinātas kora un draudzes telpas. Dievnama iekštelpās atrodami vairāki ievērības cienīgi mākslas darbi: mākslinieka A. G. Heibla kokā grieztais altāris (1785), virkne krāšņu rokoko stilā darinātu durvju vērtņu, kā arī izteiksmīgā altārglezna “Kristus debesbraukšana” (1877). Baznīcā skan no Erfurtes ieceļojušā meistara Augusta Martina (1808 – 1891) 1852. gadā būvētas ērģeles.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā