„Es esmu ceļš, patiesība un dzīvība.” (Jāņa 14:6)                                               

Latvijas inteliģences genofonds un būtība

Vienā no rakstiem lasīju komentāra atbildi no SPEKTRS, kurā rakstīts, ka izglītots cilvēks vēl nenozīmē inteliģents. Kas Jūsuprāt ir vārds inteliģence? Kāda Jūsuprāt ir Latvijas patreizējā inteliģences būtība?

http://spektrs.com/zinas/2010/01/25/25012010-nacionala-identitate-kapec-valdiba-sez-zaglu-banda/#comments

Domājams, ka vārds inteliģence ir kaut kas vairāk nekā, kā ierasts sabiedrībā teikt, laba izglītība un laba audzināšana.

Pamatā indivīda intelekts- prāts, domas, uztvere, attīstās kopsolī ar ģimenes, skolas un sabiedrības ietekmi un interesēm. Tāpēc ir svarīgi, lai tā attīstos veselīgā vidē.

Inteliģence ir tautas dvēsele un saprāts – garīgās patības glabātāja, tautas morāles sargs un tautas asociatīvās domas virsotne. No vienas puses inteliģence ir iedzimta un ierakstīta DNS kodā, mantota no paaudzes paaudzē, bet no otras puses, to var arī izkopt intensīvā darbā, kura iespējams var ilgt pat mūža garumā. Bet ja vēlas, tad tas ir panākams.

Izglītotā inteliģence?

Ieskatīsimies Latvijas izglītības sistēmā. Vai inteliģence pieļautu, ka sabiedrībā tiek ievazātas kroplas latviešu tautai neatbilstošas izpausmes? Piemēram, ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ministru Rolandu Broku no (ZZS) priekšgalā atbalstīta mācību grāmatā “Sociālās zinības 9.klasei” ieraksts par homoseksuālismu, tādējādi to pašrocīgi atbalstot un veicinot. Tas taču ir apkaunojoši, amorāli un nepieļaujami. Tas, kas ir slēpjams un apkaunojošs, sabiedrībā tiek iznests priekšplānā, bez nosodījuma. Taču, lai skolās mācītu Bībeles mācību ar Saeimas palīdzību priekšlikums noraidīts, kaut arī tieši kristietība Latvijas sabiedrībai būtu daudz atbilstošāka tās identitātei. Arī svarīgāko, kas ir latviešu tautas identitātes būtība -Latvijas vēstures mācīšanu, kā atsevišķu priekšmetu valdības līmenī atbalstīja tikai nacionālie spēki. Tas nu, gan izbrīna.

Vai arī, ka kādas vidusskolas skolotājas klajā laidušas necenzēto vārdu skaidrojošo vārdnīcu, kuras pamatā ir latviešiem pilnīgi neraksturīgu vārdu lietošana un to skaidrojums, taču kāds ir izlēmis, ka tā ir apsveicama un atbalstoša rīcība.

Kā ir ar latviešu tautas identitātes kodola – valodas attīstīšana un stiprināšanu valsts līmenī, tas jau ir atsevišķs diemžēl dramatisks stāsts.

Vai izglītotos varētu automātiski dēvēt par inteliģenci? Diez vai.

Nepārvaldot latviešu izglītības pamatus un tās mantojumu nevar izveidoties izglītota inteliģence.

Kultūras inteliģence?

Kad Latvijas sabiedrībā tiek pausts vārds inteliģences pārstāvji, tad ar to pārsvarā tiek domāts kultūras darbinieki vai radošas personības ar jau sabiedrībā iegūtu „vārdu”. Parasti viņi pārstāv kādu šaura loka intereses, kuru pamatā nav saistību ar tautas interesēm.

Piemēram, savulaik kultūras ministrs Raimonds Pauls, kādu ieguldījumu sniedza tautai kultūras jomā? Vai kultūras inteliģents ļautu privatizēt, komerciālai struktūrai ar apšaubāmiem finansiālajiem ienākumiem, Latvijas nacionālo simbolu un „kultūras pieminekli” operetes teātri, kura drīzumā izcēlās ar neslavu, lētās diskotēkas un narkotisko vielu tirdzniecības punktu? Tas ir Latvijas tēla uzskatāms graušanas piemērs.

Vai arī mūsdienu popularitāti ieguvušie dziedātāji, ja lai iegūtu pēc iespējas lielāku popularitāti masu mēdiju fotogrāfiem dziedātājas ar draudzenēm pozē vizuāli kopojoties cita ar citu. Vai arī puiši pagriež savu „dibenu” izvirtušiem un ietekmīgajiem bagātniekiem, lai iegūtu pirmo vietu muzikālajā konkursā.. Lūk, cik tālu noved multikulturālisms.

Protams, ir arī pozitīvi piemēri, taču tik maz un niecīgi, ka nespēj ieinteresēt ažiotāžas, sensāciju un skandalozo materiālu piesātinātos masu mēdijus.

Tādējādi ar augstu morāli tiecošos latviešus un inteliģenci mazākumā, tas nomāc un dažkārt jau pašiem šķiet, ka viņi tādi Latvijā ir vienīgie, kurus interesē kas cits.

Nepārvaldot latviešu kultūras pamatus un tā mantojumu nevar izveidoties kultūras inteliģence.

Brīvības centieni

Latvijas inteliģenci varētu raksturot ar brīvības centieniem visās tās izpausmēs.

Latviešu tautai brīvība ir augstākā, dārgākā un svētākā vērtība, jo vairākkārt pirkta ar tās asinīm. Tā ir visiem spēkiem jāsargā.

Demokrātija vai visatļautība?

Inteliģence ir raksturīga arī ar demokrātijas centieniem, kas nekādā gadījumā nepieļauj visatļautību, kuru attaisno kosmopolītisma un liberilizācijas atbalstītāji.

Pieredze rāda, ka arī pēc okupācijas gadiem atgriezušies vai uz laiku atbraukušie no rietumiem trimdinieki cerības arī neattaisnoja. Jo savu mentalitāti nesaglabāja un latviskumu sirdī neloloja un neizauklēja, bet ātri integrējās citu valstu kultūrā. Zaudēja savu identitāti un nacionālo garu, centās pat ietekmēt Latvijā palikušos svešās latviešu tautai neraksturīgās nostādnēs. Kapitālisma cēlāji pat maldināja tautu ar Latvijas Ceļa (LC) palīdzību.

Kā jau zināms, tad (LC) arī ielika maldīgus pamatus pašreizējam Latvijas valsts attīstības virzienam. Šī valsts nav 1940. gadā pārtrauktās latviešu nacionālās valsts turpinājums, bet ir kosmopolītiska un liberālisma balstīta valsts. Ar latviešu tautai nepiemērotiem un latviešu tautas mentalitātei neatbilstošiem svešiem principiem un uzstādījumiem. Šajos divdesmit gados vēl neviens nav apņemies iestāties tieši latviešiem raksturīgām un saistošām pašnoteikšanās centieniem. Tieši tāpēc ir jāveido jauns risinājuma plāns.

Inteliģences būtība

inteliģence ir atbildīga par tautas kvalitāti, par tās identitātes saglabāšanu, tautas gara, tautas dvēseles kopēja. Tā ir nacionālo interešu nesēja, kas pārstāv latviešu kultūras mantojumu un morālās ētiku. Tautas inteliģence reizē kalpo tautai, to izglīto. Tautas inteliģence seko tautas attīstībai un tās pasaules uzskatus, koriģē attīstības galvenās tendences un iedzīvina tautā.

Paredzot- pravietojot ejot uz nolikto mērķi, vedot tautu uz vēlamo ceļu.

Lai nenovirzītos no mērķa un paredzētu īsto attīstības ceļu, inteliģencei vienlaicīgi ir jābūt arī praviešu un apustuļu lomā, saņemot apstiprinošu Vārdu un gudrību no „augšas” veiksmīgi raugoties nākotnes tālēs un kā jau visu laikmetu vēsture apliecina, bez tā nekur tālu netikt.

Inteliģence-tilts

Ir nepieciešams arī tilts starp tautu un Dievu, starp tautu un valdību.

Inteliģence, kas ar savām sabiedriskajām struktūrām nodrošinātu pietiekamu sabiedrības aizsardzību pret necienīgiem valsts varas kārotājiem un Latvijas iekarotājiem. Nacionālas inteliģences ietvaros organizēt un uzturēt spēcīgu sabiedrības spiedienu pret valdības pārākuma apziņu un birokrātijas patvaļu.

Latvijas inteliģences genofonds

Nacionālai inteligēncei un kristīgiemSvēta Gara vīzijas pamudinātiem

līderiem ir jāpaceļ tauta no iegrimušā infantilisma, apātijas, bezdarbības nevarēšanas un neticības. Abiem spēkiem vienotībā jāapvienojas un jāatdzīvina de facto pirmās Latvijas Republikas Atmoda!

 

Jāskolo sava tauta, lai tā zin, kas viņa ir un kurp dodas. Jāizauklē jauni līderi. Kuri skaidri apzinās garīgās Atmodas un nacionālās Atmodas būtību, lai tās ticības un pārliecības uguni iededzinātu visas tautas apziņu. Tie ir tie, kas sargā latviešu zemi un garu, kas nes tautā latviešu pasaules uzskatu, dzīves veidu, kas pravietiski virza tautu nākotnē.

 

Saprotams, ka savulaik inteliģenci- dižciltīgos, varenos un stipros līderus – varoņus, pirmos noslaucīja no Latvijas armijas garnizona pirmajām rindām, taču ir arī viņu pēcteči,ir arī viņu garīgie bērni, kuri iemācīti, izskoloti un ar ticības mācību pilni, var atkal ieņemt mūsu Latvijas zemes un Dieva armijas garnizona pirmās rindas. Tas būs brīnišķīgs tandēms! Vēl iepriekš neredzēts savienojums. Kas varētu pret tādiem nostāties pretī, ja viņu priekšā ies pats Dieva Gars? Un tādi jau ir! Tādi tiek gatavoti. Viņi nāks drīz. Ja vien tos gaidīs.

Viņi no jauna ieņems Latviju Dievam un savai tautai par godu. Ticēsim, lūgsim un redzēsim!

 

 

0 komentāri

Uzraksti, ko domā

Vārds:
E-pasts:
www:
Komentārs:

Citi rakstiSākumlapa

Kārlis Krēsliņš : Mūsdienu valsts militārā stratēģija

Kārlis Krēsliņš : Mūsdienu valsts militārā stratēģija(0)

Kādas ir valsts nelikumīgas darbības, lai paplašinātu savu ietekmi pasaulē? Moldova, kad sabruka PSRS, Gruzijā, kur bija iekšējais konflikts, miera uzturētāji no Krievijas un ar to aizstāvēšanu pamatots iebrukums Gruzijā. Ukrainā anektēt Krimu un izveidot militāro konfliktu Doņeckas un Luganskas novados. Vai tas vismaz daļēji neatgādina to, kā attīstījās notikumi pirms II pasaules kara? Nākamais

Leonards Inkins: Par “Krievu pasaules” smaku un pašsaprotamām lietām

Leonards Inkins: Par “Krievu pasaules” smaku un pašsaprotamām lietām(0)

Leonards Inkins: Biedrības “Latvietis” biedrs, grāmatu autors: Neizmantoto iespēju laiks: daļa. Atgriešanās, Neizmantoto iespēju laiks Smēķētāji Kāds mans draugs publicējot facebūkā dažus teikumus, par krieviem un Krieviju, ar zemtekstu – nu kā tā var, tas taču nav normāli, mani rosināja rakstīt par to, kas ir pats par sevi saprotams, kas neprasa padziļinātas izglītības un skaistus diplomus. Šeit

Kārlis Krēsliņš: NĀKOTNES PASAULE

Kārlis Krēsliņš: NĀKOTNES PASAULE(0)

Kārlis Krēsliņš Br.gen(atv.) Dr.habil.sc.ing   IEVADS. Pasaulē notiek daudz it kā neatkarīgu notikumu. ASV prezidenta vēlēšanas un sabiedrības sašķelšanās divās diezgan radikālās daļās, mazāk vai vairāk tas notiek arī ES valstīs un ES kopumā, pirmkārt, Lielbritānijas izstāšanās no ES, Krievijā notikušas cilvēku indēšanas gadījumi, nemieri Baltkrievija. KF prezidenta V. Putina uzruna Davosas starptautiskajā ekonomiskajā forumā un ĀM

Leonards Inkins: Troļļi

Leonards Inkins: Troļļi(2)

Troļļošana tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos kolektīvos. Baumošana un nepatiesību izplatīšana par kādu vai kādiem ir troļļošanas pirmsākums.       Reiz britu zemē iznāca kāds nedēļas laikraksts. Katru nedēļu tas priecēja lasītājus ar interesantiem rakstiem, diskusijām un

Leonards Inkins: Maģija

Leonards Inkins: Maģija(0)

Tad atnāca Jēzus no Galilejas uz Jordānu pie Jāņa, lai tas Viņu kristītu. Bet Jānis atturēja Viņu, sacīdams: Man jāsaņem kristību no Tevis, bet Tu nāc pie manis? Bet Jēzus atbildēdams sacīja viņam: Lai tas tā notiek! Tā taču mums pienākas izpildīt visu taisnību! Tad viņš to pieļāva. Pēc kristības Jēzus tūliņ izkāpa no ūdens,

lasīt vairāk

Kontakti un Reklāmas izvietošana

SPEKTRS mērķis - informēt sabiedrību par kristīgām aktualitātēm.

Materiālu (ziņas, raksti, vēstules, ierosinājumi, jautājumi) nosūtīšana - [email protected]

Sociālie tīkli un saziņa

Lasītākās tēmas

© 2006 - 2012 Spektrs.com

Citējot atsauce uz žurnālu SPEKTRS.COM ar SAITI obligāta! Pārpublicējot materiālus drīkst ar SIA „SPEKTRS ANNO” atļauju.