Autors: Elīna Bērziņa
Bībele — iemīļotākā ticīga cilvēka grāmata! Apbrīnojami ir tas, ka caur to mēs gan stiprināmies ticībā, gan arī varam uzzināt par to, kas notika, notiek un notiks. Fantastiska grāmata, precīzāk, grāmatu kopums. Bet kas notika pēc Bībeles pēdējām lapaspusēm?
Pirmā Draudze, par kuru var izlasīt Apustuļu darbos, bija harizmātiska virziena draudze tāpēc, ka tajā darbojās Svētā Gara dāvanas (charisma tulk. no grieķu val. Gara dāvana). Savas sapulces viņi uzticēja Svētā Gara vadībai vairāk nekā kādai noteiktai dievkalpojuma formai. Brīnumi – lielāki vai mazāki – bija viņu ikdienas norma. Pēc apustuļu darbības, bija daži draudzes vadītāji, kuri virzījās tajā pašā vilnī kopā ar viņiem. Viņi nekad nav minējuši, ka garīgās dāvanas kādreiz varētu apsīkt.
Taču 2. gs. parādījās Draudzes pirmais sistemātiskais teologs Origens. Viņa tēvs bija dedzīgs kristietis, kurš mira mocekļa nāvē. Origens bija pirmais, kurš norādīja, ka pārdabiskā kalpošana sākusi zaudēt savu spēku. Svarīgi ir atzīmēt iemeslu, ko viņš atklāja: svētuma trūkums kristiešos! Izdzirdot šādu teikumu, piemēram, man skudriņas zibenīgi pārskrien pār ādu.
Svētums – atslēga uz Gara dāvanu darbību! Ceru, ka šis teikums Tevi neatstāj vienaldzīgu.
Pēc Origena valdīšanas laika bija vēl kāds cilvēks, Romas Draudzes prezbiters un iecienīts teologs, Novatiāns, kurš arī uzsvēra morālās šķīstības svarīgumu, jo tā gāja lejup. Tas bija manīts gan Rietumu, gan Austrumu draudzēs, tādējādi radot strīdus Draudzē. Rezultātā oficiālie institūti nostājās pret tiem, kuri pieprasīja morālu tīrību. Nākošās paaudzes morālo kritienu atzīmēja kā galveno cēloni, kas lika Draudzei zaudēt savu spēku.
Kad pie varas nāca Romas Imperators Konstantīns, viņš izdeva dokumentu, kas ne tikai sniedza brīvību Dieva pielūgsmē visiem Impērijas iedzīvotajiem, bet arī deva Draudzei īpašas pilnvaras. Rezultātā draudzes sāka meklēt kontaktus ar personām, kurām ir politiska un sociāla vara un tiesības. Pēc Konstantīna rīkojuma tika sagatavotas ēkas, kur pulcēties Dieva Draudzei. Pēc viņa plāna sapulcējošo priekšā atradās tronis bīskapam, kam pretī lejā garos solos sēdēja draudze, kopā radot baznīcai raksturīgu stilu. Plus vēl liturģijas un pielūgšanas stils tika padarīts par greznu izrādi, kaut gan agrāk tā bija vienkārša un personīga.
Pēc Konstantīna nāves m.ē. 337. g. viņa dēli turpināja interesēties par kristīgo Draudzi, un jau pēc 4 gadiem kristietība tika padarīta par valsts galveno un vienīgo reliģiju. To, kurš sekoja kādai citai pielūgšanas formai, tika sodīts. Kāds bija rezultāts? Neatgrieztu pagānu pulki pildīja baznīcas, ienesot tajās pagāniskas idejas un rituālus. Morāles visatļautība izmainīja Draudzes patieso būtību, Tieši tad arī sāka rasties doktrīnāli strīdi. Kad Draudze kļuva brīva no vajāšanām un baudīja imperatora svētību, tā sāka pievērsties teoloģiskiem jautājumiem. Šīs cīņas rādija domstarpības Draudzē. Nav brīnums, ka garīgās dāvanas tobrīd nedarbojās.
Bet PALDIES DIEVAM, ka tomēr bija palikuši cilvēki, kuri nodevās Dievam un nošķīrās no sabiedrības, lai dzīvotu lūgšanu dzīvi. Caur šiem cilvēkiem darbojās Gara dāvanas – notika dziedināšanas, atbrīvošanas, pat mirušo augšāmcelšanas u.c. Dieva brīnumi. Šie cilvēki bija mūki, kuri bija gaisma pasaulē jeb tumšajā periodā, Viduslaikos.
Tā ir Tava izvēle – paklausīt Dievam un dot Viņam iespēju būt par Kungu katrā Tavā dzīves sfērā, vai arī ielaist citus “ķēniņus” savā sirdī. Tā ir Tava izvēle – dzīties pēc svētuma ar visu savu spēku, vai arī atmest tam ar roku. Dievs meklē cilvēkus, kuri atsauktos Viņa aicinājumam un kļūtu par Viņa rokām un kājām šeit uz zemes. Dievs meklē cilvēkus, kuri dzenas pēc svētuma.Vai būsi viens no tiem?
Plašāk par Svētā Gara dāvanām var izlasīt Edija L. Haijata grāmatā
“Gara dāvanu darbība kristietības 2000 gados.”
0 komentāri
Uzraksti, ko domā