Autors: Anastasija Makareviča
Izlādēšanās metode? „Spilvenu kaujas 2008” San Francisko
Hroniska neizgulēšanās šodien ir kļuvusi par neizbēgamu normu, ar kuru mēs sen esam samierinājušies. Darbs, mācības, bērni, hobijs, draugi – kā to visu paspēt? Katastrofāls laika trūkums, un mēs sākam pakāpeniski saīsināt miega daudzumu. Sākumā uz stundu, pēc tam līdz divām, bet pēc kāda zināma laika pamanām, ka pamosties ir arvien sarežģītāk, turklāt nez kāpēc strauji pasliktinās atmiņa, parādījušās problēmas ar veselību, bet vēders negaidīti sācis apaugt ar tauku ielocēm. Zinātnieki apgalvo, ka viss tas ir neizgulēšanās sekas. Bet bēdīgākais ir tas, ka mēs pierodam pie tāda lietu stāvokļa. Vai ir kāda izeja?
Miega daudzums: cik ilgi gulēt?
Pašlaik zinātnieki arvien biežāk secina, ka normālai cilvēka pašsajūtai, nav obligāti gulēt 8 stundas, kā tika uzskatīts agrāk. Piemēram, 1982.gadā San-Diego tika veikts eksperiments, kurā piedalījās aptuveni miljons cilvēku no 30 gadu vecuma, lai saprastu cik ilgu laiku viņi tērē gulēšanai.
Pēc 6 gadiem, 1988.gadā eksperiments tika atkārtots ar tiem pašiem cilvēkiem un tika secināts, ka tie, kuri gulējuši 8 stundas un vairāk mirstība ir augstāka, nekā starp tiem, kuri gulējuši 7 stundas un mazāk. Rezultāti pārsteidza gaidāmo. Līdz šim zinātnieki nav spējīgi izskaidrot šo fenomenu.
Līdzīgu eksperimentu veica Japānas zinātnieki no Nagoja Universitātes, aptaujā piedalījās aptuveni 110.000 cilvēku. Atkārtotā aptauja notika pēc 12 gadiem, un rezultātā noskaidrojās, ka tie, kuri guļ 7 stundas, dzīvo ilgāk, nekā tie, kas, guļ vairāk vai mazāk par septiņām stundām. Vai tas nozīmē, ka nepieciešamais minimums ir 7 stundas?
Einšteinam, lai izgulētos, bija nepieciešams 12 stundas, Napoleons, uzskaitīja, ka vairāk par 6 stundām guļ tikai idioti, kāda veca paruna vēsta: „Guļiet sešas stundas gan jauns, gan vecs. Slinkam ļaujiet gulēt septiņas stundas, un nevienam ne ļaujiet gulēt astoņas stundas” Bet Leonardo da Vinči vispār uzskatīja, ka dzīve ir pārāk vērtīga, lai tērētu to miegam, un gulēja tikai 1,5 stundas diennaktī.
Īstenībā atbilde uz jautājumu, cik nepieciešamas stundas gulēt, var būt tikai viens: katram ir sava norma, robežās no 4 līdz 10 stundām. Jo tomēr mēs visi esam dažādi un katram no mums ir savas īpatnības – psiholoģiskās un fizioloģiskās, tādēļ nedrīkst visus salīdzināt ar vienu mēru.
Ko varētu darīt lietas labā? Mēģiniet iet gulēt agrāk nekā ierasts. Piemēram, ja agrāk jūs esat gulējuši 6 stundas no 02:00 līdz 08:00 bez izmaiņām, tad tagad izmēģiniet gulēt tās pašas 6 stundas, bet no 24:00 līdz 6:00. Prakse rāda, ka tas attaisnojas.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā