Grēksūdze nevar notikt, izmantojot tehnoloģijas, piemēram, internetu, „skype” un citas, šādu viedokli preses paziņojumā pauž priesteris Ilmārs Tolstovs, komentējot informāciju par ASV uzņēmuma „Little iApps” izstrādāto „iPhone” sīkrīku, kas palīdz katoļticīgajiem apgūt bikts jeb grēksūdzes procesu.
Viņš uzsver, ka arī jebkādu sakaru, skaņu pastiprinošu un ierakstošu ierīču lietošana grēksūdzē ir aizliegta,-ziņo spektrs.com/LETA
„Katoliskās baznīcas katehisms attiecībā uz grēksūdzi uzsver, ka šī sakramenta saņemšanai pienākas sagatavoties ar sirdsapziņas izmeklēšanu Dieva Vārda gaismā. Šim nolūkam vispiemērotākie teksti ir jāmeklē dekalogā, kā arī evaņģēliju un apustuļu vēstuļu morāliskajā katehēzē – Kalna sprediķī un apustuļu mācībās. Arī Kanonisko Tiesību kodekss norāda, ka, lai kristietis saņemtu gandarīšanas sakramenta pestījošās zāles, viņam ir jābūt tā noskaņotam, ka viņš, atmezdams padarītos grēkus un apņemdamies laboties, atgrieztos pie Dieva,” skaidro Tolstovs.
Tradicionālā prakse Katoļu baznīcā aicina ticīgos pirms grēksūdzes labi izmeklēt savu sirdsapziņu Dieva Svētā Gara gaismā un kā palīglīdzekli piedāvā sirdsapziņas izmeklēšanas jautājumus, kurus var atrast lūgšanu grāmatā „Slavējiet Kungu”. Tomēr, kā novērojis Tolstovs, daudzi gados jaunāki ticīgie reti lieto lūgšanu grāmatu, līdz ar to šādas, uz modernām tehnoloģijām balstītas sirdsapziņas izmeklēšanas formas var būt noderīgas un apsveicamas. „Tomēr šeit ir jāatceras, ka tā ir tikai palīglīdzeklis, lai labi sagatavotos grēksūdzei,” uzsver Tolstovs.
Runājot par ASV uzņēmuma „Little iApps” izstrādāto „iPhone” sīkrīku, Vatikāna preses sekretārs Federiko Lombardi uzsver, ka ir būtiski saprast, ka gandarīšanas sakramentā ir nepieciešams personisks dialogs starp cilvēku, kas nožēlo grēkus, un bikstēvu, kā arī bikstēva dotā absolūcija jeb grēku piedošana. „To nevar aizstāt ne ar kādu datora lietotājprogrammu. Uz to ir jāliek uzsvars, lai izvairītos no jebkādām neskaidrībām. Nekādā gadījumā nevar runāt par grēksūdzi caur „iPhone”,” teica Lombardi.
Šodien pasaulē daudzi cilvēki lieto jaunās tehnoloģijas, lai lasītu un pārdomātu, piemēram, Bībeles vai lūgšanu tekstus,- ziņo spektrs.com/ziņas
Līdz šim ticīgie veica sirdsapziņas izmeklēšanu, balstoties uz lūgšanu grāmatās publicētajiem jautājumiem. „iPhone” var kļūt par pastorālās aprūpes digitālo palīgmateriālu, bet nekad un nekādā gadījumā tas neaizstās izlīgšanas sakramentu, jo pieņemt grēksūdzi un atlaist grēkus var vienīgi priesteris, uzsvēra Vatikāna preses sekretārs.
Informācijas tehnoloģiju portāls ‘The Register’ informēja, ka rīks piedāvā lietotājam reģistrēties aizsargātā interneta vietnē un pēc kārtas atzīmēt, kur un kādā veidā grēku sūdzētājs pārkāpis kādu no desmit baušļiem – vai katru dienu skaitījis lūgšanas, vai katru dienu no visas sirds mīlējis Dievu, vai pakļāvies Dieva vārdam, kā to sludina baznīca.
Kā raksta „The Register”, sīkrīks rakstīts pēc pāvesta Benedikta ieteikuma ar jauniešiem izmantot mūsdienīgus saziņas veidus. Sīkrīks saņēmis Indiānas štata Fortveinas pilsētas katoļu bīskapa svētību, tādēļ izstrādātāji uzskata, ka tas neesot pretrunā ar katoļu baznīcas mācību.
Portāls gan uzsver, ka „iPhone” programmiņa izmantojama tikai, lai gatavotos grēksūdzei un iepazītos ar baznīcas rituālu. Pēc katoļu baznīcas mācības, tikai priesteris var pieņemt grēksūdzi un atlaist grēkus. Sīkrīks interneta veikalā „App Store” maksā 1,19 mārciņas (aptuveni latu).
0 komentāri
Uzraksti, ko domā