Garijs Fišmans
Kas tu esi par cilvēku?
Kas tu esi par cilvēku? Kā veidojās Tava personība? Kādi ir Tavi mērķi? Ko nozīmē svētums Tavā dzīvē? Kāda ir Tava ticība? Uz ko Tu tiecies? Vai Tavu dzīvi regulē Tu pats vai kāds cits? Vai paļaujies uz savām jūtām? Vai Tu spēj uz savu dzīvi raudzīties atklātām acīm? Vai ir kaut kas vai kāds, kurš traucē Tev kļūt par tādu kāds vēlies būt?
Kas un kāds Tu esi?
Ja tu nepatīc pats sev, tad iespējas saņemt patikšanu – mīlestību pretī ir maz ticams. Kā jau redzi, katram jaunam puisim un jaunietei nepieciešams skaidri saprast, kādi esat paši priekš sevis. Ja tu sev nepatīc, tad arī tev nav pārliecības par saviem lēmumiem. Un tādējādi iemīlēšanās romantika pārvērtīsies ne pārliecībā un šaubās.
Ko nozīmē patikt pats sev?
Ikvienam ir savs viedoklis par sevi. Un sava izpratne par to, kas viņš ir. Ja tev ir normāls pašvērtējums, tad tas nozīmē, ka tu sevi pieņem tādu kāds esi. Tā vietā lai uzbudinātos, baidītos un atstumt, spēj pieņemt citus adekvāti. Tu saproti, ka tieši šīs atšķirības un dažādības citos padara cilvēku unikālu. Šī spēja saprast dara tevi garīgi brīvu. Jo tieši tu daudz jūtīgāk uztver domu, ka Dievs tevi pieņem tādu, kāds esi. Un ja Dievs tevi pieņem tādu kāds esi, tad vai tev ir tiesības atstumt pašam sevi?
Kas notiek, kad tu sev nepatīc?
Noteikti katrs no mums varētu sastādīt veselu sarakstu ar iemesliem, kādēļ varētu sev nepatikt. Iespējams arī pat, ka ienīst! Dažkārt Tev šķiet, ka neviens uz šīs pasaules nav pārdzīvojis to, ko tu tagad. Tādēļ slēpjot savas jūtas, tu māni citus, bet patiesībā tikai sevi. Nepilnvērtības sajūta parādās neiespējamos veidos. Nepatika pret sevi cilvēks kļūst jūtīgāks pret kritiku un uzslavām. Nepilnvērtības sajūta – rodas no tavām nepiepildītām fantāzijām. Sapņošana – bēgšana no realitātes. Jo vairāk tu fantazē, jo sliktāk tu par sevi domā. Protams, ka visi mēs fantazējam, bet fantazētājs ar ievainotu dvēseli- nepilnvērtības sajūtu burtiski deg savā fantāziju ugunskurā.
Nepilnvērtības sajūtas rezultātā samazinās darba un mācīšanās efektivitāte. Tavs darbs ir atkarīgs no tā, cik pārliecinoši vai nepārliecinoši tu jūties. Ja tev ir zems pašvērtējums un tu tikai ar to vien nodarbojies, kā sevi lamā, vai tad tev pietiks laika pievērst uzmanību darba procesam un uzdevumiem kas ir jāveic?
Nepilnvērtības sajūta atmet tevi pagātnē un piespiež no jauna izdzīvot to, kas san ir pagājis un domāt, „kas būtu, ja būtu”. Pārliecinies vai gadījumā tu neesi tas cilvēks, kurš izdzīvo pagātnes ainas ar riebumu un kauna sajūtu no jauna pārdomā pieļautās kļūdas.
Nav vienkārši pieņemt kritiku. Bet to, kā tu izturies pret objektīvu kritiku nosaka tavu uztveri. Pārdomā, vai esi spējis viegli pieņemt kritiku? Vai arī lolo savus ievainojumus un noslēdzies sevī? Vai spēji pilnvērtīgi novērtēt kritiku un pateikties par to? Vai arī kļūsti par dusmīgu agresoru?
Iegaumē: Laiku pa laikam katrs no mums cīnās ar savām nepilnvērtības sajūtām, pat pats apmierinātākais ar sevi cilvēks. Tādas jūtas īpaši bieži apmeklē gados jaunus cilvēkus. Bet tas liecina par noteiktu pieaugšanas etapu. Un parasti šis process neietekmē patieso pašvērtējumu.
Zema pašvērtējuma sekas
Cilvēkam ar zemu pašvērtējumu ir tālejošas sekas. Naids pret sevi ne tikai izkropļo uzskatus par sevi, bet arī inficē ar to apkārt esošos. Ar zemu pašvērtējumu apveltīts cilvēks nespēj mīlēt un saprast citus. Mūsdienu zinātnieki nākuši pie slēdziena, ka cilvēks nespēj mīlēt citus, ja pats nespēj veselīgi mīlēt sevi. Patiesa mīlestība ir atkarīga no attieksmes pret sevi. Ja nemīlu sevi, tad citus ne tik. Ja neesmu pārliecināts par sevi, kā varu uzticēties un cienīt citus?
Tuvi cilvēki kļūst par tavu dusmu un depresijas izplūdumu „zibens novedējiem”. Respektīvi, viņi kļūst par upuriem. Tādēļ savu nostāju ieteicams mainīt līdz kāzām. Pretējā gadījumā zema pašvērtējuma rezultātā tiek ietekmēta partnera izvēli visai dzīvei. Tādējādi izvēloties sev partneri, kuram ir noslieces noniecināt, kritizēt un nosodīt.
Kāpēc tā notiek?
Tas ir diezgan neapzināts solis, tādējādi atgriežoties un pārdzīvojot tās izjūtas, pie kurām cilvēks ir pieradis. Vēlāk zemu pašvērtējuma cilvēks ietekmē topošos bērnus. Iespējams, ka tādam cilvēkam liekas, ka viņš spēj noslēpt savu patieso stāvokli, bet diemžēl, attieksme pret savu personīgo dzīvi, zemais pašvērtējums nodod. Šī nodevība ir tik spēcīga, ka ar laiku pat bērni to izjutīs un pret savu vecāku izturēsies ar necieņu. Praktiski neiespējami, ka cilvēks ar zemu pašvērtējumu saviem bērniem spētu nodot veselīgu pašvērtējumu, vienīgi ja nenotiek brīnums un bērni atbrīvojas no vecāku lāsta.
Zems pašvērtējums ietekmēs arī laulāto seksuālo dzīvi. Sabiedrības ietekme cilvēku dzīvēs ir uzspiedusi apziņu, ka ārējais izskats ir noteicošs, lai varētu iepatikties pretējam dzimumam. Tādēļ arī cilvēks vairāk pievērš uzmanību sava ārējā izskata nepilnvērtībām. Kad rodas nepatika pret kaut ko savā ārējā izskatā, tad tas nozīmē, ka ir nepatika pret visu ķermeni. Piemēram, nepatīk mazais augums, mazas krūtis, tievas kājas, vai pat tas, ka nav apmatojuma uz krūtīm. Tādējādi, cilvēks šaubīsies arī par to, vai tāds kādam var iepatikties, it īpaši savam laulātajam. Šis diskomforts un nebrīve iedragās savstarpējo seksuālo dzīvi.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā