Pēdējo mēnešu laikā dažādos pasākumos, koncertos u.c. aktivitātēs bija dzirdama labi pazīstama dziesma “Amazing Grace” jeb “Brīnišķā Žēlastība”. Ļoti iespējams, ka Tu, uzlādētais lasītāj, zini šo dziesmu. Bet, vai Tu zini, kurš ir šīs dziesmas teksta autors? (dziesmas mūzika – unknown.) Vai Tu interesējies, kāpēc šī dziesma tika uzrakstīta?! Vai zināji, ka šīs dziesmas teksts tika sarakstīts ap šo – Ziemassvētku laiku – pirms vairāk nekā 300 gadiem? Vai Tevi tas neizbrīna??? Ja nē, tad… nu labi, šoreiz nelikšu Tev pārlasīt iepriekšējo tekstu, taču ieteiktu turpināt lasīt!
VIDEO>> Hillsong-Amazing Grace
Džons Ņūtons, dziesmas Amazing Grace autors, bija dzimis 1725.g. Vapingā, Britānijā. Viņš bija vergu tirgotājs. Liels pagrieziena punkts Ņūtona garīgajā dzīvē bija spēcīgas vētras kādā naktī, kad viņš bija jūrā. Brīdī, kad viņš atstāja klāju, viens no viņa komandas biedriem pārkrita pār bortu. Lai gan Ņūtons pameta kuģi atpalikušās vētras laikā, vēlāk pats atzina, ka visa troksnī parādījās viņa bezspēks, un TIKAI Dieva žēlastība varēja viņu glābt. Spert pirmo soli ticībā viņu pamudināja Tomassa Kampisa grāmata “Kristus atdarināšana”.
Šis notikums, kā arī viņa laulība ar Mēriju Keirtleti, ievērojami viņu izmainīja. Zem savas kravas, Ņūtons iedrošināja jūrniekus lūgt. Viņš paruupjējās par to, lai ikkatrs viņa komandas biedrs izturas pret vergiem cilvēcīgāk. Taču bija vajadzīgi vel 40 gadi, lai Ņūtons atklāti apstrīdētu vergu tirdzniecību.
Trīs gadus pēc viņa laulībām Ņūtons pārcieta insultu, kas aizkavēja viņu atgriezties jūrā. To viņš izskaidroja kā vēl vienu soli viņa garīgajā jūras ceļojumā. Viņš saņēma pasta sūtījumu no ostas muitas ofisa, no Liverpūles, un sāka pētīt kristietību pilnā apmērā. Pēc kāda laika viņš tika pasaukts uz ministriju. Tā kā Ņūtonam pietrūka universitātes grāda, viņš nevarēja tikt iesvētīts par mācītāju. Lai gan lielskungs no Olnija draudzes bija tik ļoti iespaidots no vēstules, kuru Ņūtons bija rakstījis par to, kā viņš atgriezies. Viņš tika iesvētīts par mācītāju 1764 gadā.
Olnija jaunais mācītāja palīgs satika dzejnieku Viljamu Kūperu, arī jaundzimušo kristieti. Viņu draudzību vadīja garīga sadarbība – pabeidza atklāsmi „BRĪNIŠĶĪGAJAI ŽĒLASTĪBAI”. Šo dzejoli Ņūtons lielākoties rakstīja Keintaunā, ap Ziemassvētkiem, 1772.gadā. Dzejoļa pamatā ir viņa pārdomas par Veco Derību. Tekstam, kuru viņš bija sagatavojis sludināt, pievienojis savas perspektīvas par viņa paša atgriešanos, kamēr viņš bija uz vergu kuģa, Greihaundā, 1748. gadā.
Ņūtona dzejoļi kļuva ļoti ievērojami kristiešu vidū, lielākoties tāpēc, ka dziesma ir par žēlastību. Dzejolis ir likts pamatā uz 1. Laiku grāmatu 17:16–17. Ķēniņa Dāvida lūgšana, kad notiek brīnumi, izvēloties Dievu. Acīmredzot Ņūtons rakstīja šo dzejoli, izmantojot sprediķi, kuru viņš sludināja pārejā uz Jauno, 1773. gadu. Viņš atstāja sprediķa pierakstus, kuri atbilda dzejoļu plūsmai. (Viņš lika virsrakstu „TICĪBA IR PĀRBAUDE UN GAIDĪŠANA”)
Daudzi pieņēma šo dziesmu kā liecību par Ņūtona vergu tirdzniecību pagātnē.
Mūzika
Tajā laikā ar citām dziesmām vārdi tika dziedāti ar numuriem no melodijām, kuras tika savienotas, līdz kļuva mūsdienu tuvākajam variantam no melodijas Jaunā Britānija, kuras komponists nav zināms, un, kura ir Villijama Valkera dziesmu grāmatā Dienvidu Harmonija, 1835.g. Jaunā Britānija kā forma dziesmu grāmatā pirmoreizi parādījās 1829 g., saukta kāKolumbiešu Harmonija. Melodija, visticamāk, ir Skotu vai Īru izcelsmes, jo tā ir pentatonikas skaņkārtā jeb… skan kā, tā saucamā, “Ķīniešu gamma”. Cita melodija, kurā šis teksts dažreiz tika dziedāts, bija Vecais regulārais babtists. To dziedāja Mazās Ciānas draudzē.
Gadsimta garumā, Britu salās melodija gandrīz tika aizmirsta līdz tautas atmodai 1960. gadā, kad sākās mūziķu pārvadāšana starp Britu salām un ASV (kur Brīnišķīgā Žēlastība tika atzīta par populāru dziesmu). Šī dziesma bija tikai nedaudz zināma ārpus draudzes vai tautu svētkiem, līdz Artūrs Penns šo melodiju izmantoja filmā Alises Restorāns (1969), kurā Lī Heija, vadot slavēšanu, dziedāja „Amazing Grace”! Bostonas Īru panku grupa “Dropkick Murphys” iekļāva dziesmu “Brīnišķā Žēlastība” viņu izdotajā albumā Visa brigāde šeit(1999.g.).
Izpildīšana un ierakstīšana
Šī dziesma ir populāra ierakstīšanas izlasē. Mūziķi ļoti vienkārši var mainīt melodiju dažādos stilos un žanros, kā paši vēlas! Pēdējā gadsimta laikā šo dziesmu ir ierakstījuši vairāki mākslinieki. Kopumā mūziķi veica šai dziesmai vairāk nekā 1800 ierakstus! Tik tiešām,amazing!!!
Pirmā kompānija, kura ierakstīja šo dziesmu, bija Brunswick. Tā tika ierakstīta 1922. gadā.
Šis bija neliels ieskats šīs dziesmas vēsturē! Ja jūs vēlaties papildināt rakstu – droši rakstiet uz spektra redakciju!
0 komentāri
Uzraksti, ko domā