Mūziķi biežāk nekā citi izmanto abas smadzeņu puslodes.
Psihologi no „Vanderbiltas universitātes” (Vanderbilt University) apstiprināja pieņēmumu par to, ka profesionāli muziķi domā savādāk nekā daudzums cilvēku.
“Mums bija interesanti noskaidrot, kā radošās personības pilda nestandarta veida uzdevumus”, — teica viens no pētniekiem Bredlei Follei (Bradley Folley).
Šiem mērķiem zinātnieki izvēlējās muzikantus, kuriem radošā domāšana ir ikdienišķa parādība. Jo zinātniekiem bija pieņēmums, ka muzikanti domāšanas veids ir attīstītāks, nekā citiem secinot, ka profesionāliem mūzikas izpildītājiem ir jāizmanto abas rokas, katra no tām veic savas funkcijas uz instrumentiem. Bez tam paralēli jālasa notis un jāspēj interpretēt tās.
Psihologi jauniešus iedalīja divās grupās pa 20 cilvēkiem katrā.
Pirmajā grupā bija muzikanti, kuriem ir zināma pieredze mūzikā un otrajā grupā psiholoģijas fakultātes studenti, kuriem nav nekāda sakara ar mūziku. Grupas bija adekvātas gan pēc vecuma, gan panākumiem mācībās.
Tika veikti divi eksperimenti, ar kuru palīdzību tika noteiktas muzikantu kreatīvo spēju salīdzināšana ar kontrolgrupas spējām.
Pētījuma pirmajā daļā jauniešiem piedāvāja izdomāt pēc iespējas vairāk pielietojumus parastiem sadzīves priekšmetiem. Pēc tam tiem lūdza iziet vārdu asociāciju izpratnes testu. Rezultātā muzikanti deva vairāk pareizu atbilžu un piedāvāja vairāk priekšmetu pielietojumu sarakstu.
Otrajā daļā abām grupām vajadzēja no jauna padomāt par ikdienas priekšmetu dažādu pielietošanu , kā arī izpildīt kontrol uzdevumus.
Kad tika mērītas galvas smadzeņu puslodes aktivitāte, tad bija redzams, ka pieredzējušie muzikanti parādīja augstākus rādītājus salīdzinot ar otru grupu. Zinātnieki tāpat atklāja, ka muzikanti ir apveltīti ar augstu IQ. Tādējādi, pētnieki atbalstīja teoriju par to, ka nodarbošanās ar mūziku uzlabo garīgas spējas.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā