Raksta autors: Ieva Brante, pilsoniski aktīva juriste
Valsts Prezidents Andris Bērziņš apgalvo, ka atbalsta to, ka jauno valdību veidotu Laimdota Straujuma, bet oficiāli viņas vārdu tomēr joprojām nenosauc. Savu vilcināšanos viņš skaidro ar to, ka nevar nominēt premjera amata kandidātu, jo to var darīt tikai tad, kad būs demisionējis pašreizējais Ministru kabinets. Turklāt viņš vēlas zināt, kādas ministrijas tiks uzticētas katrai no iespējamās koalīcijas partijām, kuri cilvēki būs amatos, valdības deklarācijas pamatnostādnes un vēl, un vēl.
Ar vārdu sakot, Valsts Prezidents vēlas daļēji uzņemties Saeimas funkcijas, kaut gan ne Satversme, ne arī kāds cits Latvijas likums to nenosaka. Vēl vairāk – sabiedrība tiek atklāti maldināta.
Satversmes 56.pants nosaka, ka Ministru kabinetu sastāda persona, kuru uz to aicina Valsts Prezidents. Satversme neparedz tiesības Valsts Prezidentam izvēlēties ministrus un to, kādu ministriju katra partija vadīs. To neparedz arī Ministru kabineta iekārtas likums.
Saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likuma 6.panta pirmo daļu Ministru prezidents vada Ministru kabineta darbu un nosaka tā galvenās politiskās vadlīnijas, kā arī nodrošina, ka tiek izstrādāta un īstenota Deklarācija par Ministru kabineta iecerēto darbību (Deklarācija) un rīcības plāns tās īstenošanai. Tātad Valsts Prezidents Deklarāciju neizstrādā, neapstiprina un arī neīsteno.
Tāpat Ministru kabineta iekārtas likuma 19.panta trešā daļa nosaka gadījumus, kad uzskatāms, ka Ministru kabinets ir atkāpies. Proti, tās pirmajā punktā noteikts, ka Ministru kabinets ir atkāpies līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uz pirmo sēdi. Tātad pašreizējai valdībai nav jādemisionē. Tas notiek automātiski. Un tas, savukāt, nozīmē, ka Valsts Prezidents Andris Bērziņš var Ministru prezidenta amata kandidātu nominēt kaut šodien.
Kāpēc tas nenotiek? Vai ZZS ir īpašas prasības un VARAM noteikti ir jānonāk viņu pārraudzībā? Vai Valsts Prezidents gaida garantijas par to, ka tiks pārvēlēts uz otru termiņu? Vai Prezidents grib būt drošs, ka viņa un ZZS, t.i., Aivara Lemberga prasības tiks izpildītas, bet gadījumā, ja Vienotība nebūs gatava šādiem kompromisiem, vēl varēs nominēt kādu no savējiem un valdību veidos ZZS, NA, LRA un NSL?
0 komentāri
Uzraksti, ko domā