Foto: FOTOSTUDIJA Dmitrijs Bindemanis Fotomodelis: Andrejs Bogdanovs
Sagatavoja: Sergejs un Zinaida Fiļipovi
VĪRIŠĶĪBA – viena no sfērām, kuru spēcīgi bojājis grēks. Tādēļ jauni cilvēki dodas melu ceļu, tiecoties paust savu vīrišķību līdzinoties(sportistiem, televīzijas zvaigznēm, muzikantiem). Bet kādam jābūt īstam vīrietim?
Daži izplatītie priekšstati:
VĪRIETIS KARAVĪRS - kaujinieks; plecīgs, pārliecināts par sevi, cilvēks, kurš ir spēcīgs uz ainu. Viņš viegli sadauza ar roku ķieģeli un atliec pakavus. Līdzīgi zirgam, kurš ir aprakstīts Iova, viņš «. jūsmo par spēku; iet pretī ierocim. smejas pār bīstamību, nekautrējas un nenovēršas no šķēpa». (39:21-22). Vīrišķība šajā gadījumā ir izmērāms ar spēku.
VĪRIETIS IEGUVĒJS - mednieks, «sponsors». Agrāk viņš stiepa mājup mamutus, šodien –maku. Jo resnāks mamuts (maks), jo vairāk viņa vērtē. Vīrišķīgs vīrieša ir izmērāms darba algas lielumu.
VĪRIETIS LABS MĪĻĀKAIS - «seksuāls gigants». Viņš ir populārs sieviešu vidū. Viņš tāpat lieto pašas skaistākās sievietes. Vīrišķība ir izmērāms ar sieviešu daudzums, (dzimumdzīve un dzimumakta ilgumu).
Dažas no pārskaitītajām īpašībām vīriešiem nepatraucētu. Garīgums – pirmajā vietā, bet mēs pazaudējam pat otršķirīgo. Kur ir vīriešu spēks, greizsirdība, ģimenes nodrošinājumā, spēja pastāvēt par līdzcilvēkiem, mīlestību pret sievu? Kur mednieki uz mamutiem? Kur ir bruņinieki? Kur ir džentlmeņi?
TITANIKS
Kad „Titanik” kuģis sadūrās ar aisbergu ziemeļu Atlantijā, ieskanējās tradicionālie vārdi «sievietes un bērni – pirmie». Gandrīz 80% noslīkušie bija vīrieši, daudzi no kuriem citiem atdeva savējās vietas glābšanas laivās. Nesens pētījums Amerikā parādīja, ka šodien tikai 35% vīrieši būtu gatavi piekāpties un palaist savās vietās sievietes un bērnus (no citām ģimenēm). (66%) būtu gatavi sevi upurēt sievas dēļ. Bet (54%)savas mātes dēļ.
Šodien grūti atrast īstus vīriešus. Ir tādas būtnes ar līkām kājām, matainu krūti un platiem pleciem. Bet vai var tādu būtni nosaukt par vīrieti? Un vai drīkst viņu nosaukt par vīrieti no Dieva redzes viedokļa? Vai var viņš pieņemt lēmumus, pārvaldīt ģimeni un nest atbildību.
AUDZINĀŠANA
Par neatbilstību nedrīkst vainot tikai vīriešus. Tādi tika audzināti. Šodienas dzīvē uz vīrieša pleciem gulstas sarežģīti uzdevumi, iespējas, kuras ir pārākas par viņu spējām. Mamutu medībās – daudz prāta nevajag. Bet saņemt cienīgu darba algu ekonomiskas krīzes nosacījumos ir sarežģītāk. Bet iztēlojieties, kā jūtas vīrietis, kurš pelna mazāk par sievu?
Tādos apstākļos grūti būt ģimenes noteicējam. Grūti vajadzīgā momentā sist ar dūri pa galdu. Bet ja vēl sieva «nolaiž»? «Vai tad tu esi vecis? Naglu vajadzīgā vietā iesist nevari (vai vairāk mūsdienu: nespēj pārinstalēt datora programmu). Un citiem laba mašīna. Paskaties, kā kaimiņiene ģērbjas! Un katru gadu atvaļinājumu pie jūras pavada. Bet tu.»
Ko izjūt tādos gadījumos vīrietis? Kā viņš reaģē uz apsūdzībām? Baidoties izrādīties nespējīgs, nevarīgs, nevajadzīgs?
Kāds nodzeras. Vai atspēlējas uz tiem, kas ir vājāks. Var uz bērniem uzkliegt un spārdīt kaķi. Pie vakariņu galda izlamāt priekšnieku ar pēdējiem vārdiem. Atriebt nevar, bet var iztēloties, kāds viņš ir spēcīgs un vīrišķīgs.
Vīrieši grib izskatīties pēc varoņiem kaut vai draugu – neveiksminieku vidū. Tie izrādas draugu priekšā («es viņam kā došu/pateikšu»), lielās ar savējiem fantāziju stāstiņiem («kā es ar viņu gulēju»). Draugs draugam melo, plātās ar varoņdarbiem. Vīrietim, kurš ir spēcīgs, pārliecināts par sevi, nav jāplātās. Viņa lietas runā pašas par sevi.
Kāds gremdējas biznesā. Variants kristiešiem – ierakties kalpošanā, lai nepaliktu laiks uz bērnu audzināšanu. Bet pēkšņi sieva paprasīs veikt ar bērniem sarunu par seksuālas audzināšanas tēmu?
Sliktākā gadījumā – aizraušanās pie televizora, dažāda veida fantāzijām (domām par materiālu labklājību, labu mašīnu, panākumiem). Kāds sapņo par skaistām sievietēm.
Par to labi runā Geri Inrig savā grāmatā «Veselīga laulība saplēstajā pasaulē».. Vai domājāt jūs par Viņu, kā par vīrieša piemēru? Ja vien Viņš nebija tāds, tad 12 cilvēku nesekotu Viņam un 5 000 vīriešu neatnāktu tuksnesī, lai klausītos, kā Viņš sprediķo.
Jēzus bija ļoti vīrišķīgs un spēcīgs. Ne jau velti no Viņa baidījās garīgie līderi. Ar Viņu nebija vienkārši vienoties. Viņš bija nelokāms un sīvs pretinieks, cilvēks ar dzelžainu raksturu.
Vīrieša spēks bieži vien izpaužas agresijā, varmācībā un nežēlībā. Bet Kristus kontrolēja sevi: «Lēnprātība ir labāka par drosmīgu, un sevis pārvaldīšana labāk nekā pilsētas iekarotājs» (Ps. 16:32). Vai vīrieši spēj par sevi valdīt?
KRISTUS MĀCĒJA RISINĀT PROBLĒMAS UN ŅEMT ATBILDĪBU (tas ir tas, kas šodien tā nepietiek vīriešiem).
“Kur bija Ādams, kad pūķis kārdināja Ievu? ( «ar viņu»), kāpēc viņš nav paziņojis savu nostāju? – jautā Lerri Krabb. – Kas pieņēma lēmumu?” – Sieva («kuru Tu man devi»).
Kāda pazīstama sieviete sūdzējās. Vīrs viņai saka: «Tu pieņem lēmumu». Esams ainā: «Tu un atbildēsi». Bet pats slēpjas televizora aizsegā, pie avīzes, futbola, aizbildinoties, ka tā ir kalpošana. Sievām nekas neatliek, kā pieņemt lēmumus. Ieva lēma. Ādams sekoja. Sara lēma. Ābrams piekrita. Ko domāja Ābrams, ieejot pie Agarijas?..
Piemērs: vīrieši – kalpotāji emigranti. «Kā tu šeit nokļuvi?» – «Sieva aizpildīja anketu». Vai tiešām? Kas pieņem mājas lēmumu?
Vīrieši atsakās būt mājas līderis. (no atbildības smagā sloga) un varas. Viss beidzas ar to, ka arī noņemt no sevis atbildības slogu baznīcā.
(Tie lūdz Dievu mazāk). Bet nedrīkst taču aizmirst, ka baznīca, ģimene un nācija ir spēcīgas tik daudz, cik ir spēcīgi vīrieši.
Mēs esam gatavi komandēt. Mēs neesam gatavi pieņemt lēmumus, kuri nestu labumu citiem. Katra normāla sieviete gribētu, lai mājās būtu vīrietis ar raksturu. Vīrs, kurš spējīgs uzņemties atbildību un atskaitīties Dieva un ģimenes priekšā.
ĪSTS VĪRIETIS VELTA SAVI KALPOŠANAI (noved lietu līdz galam)
«Vai tiešām Man nedzert kausu, kuru devis Man Tēvs?» – Jautā Jezus (In. 18:11). Uzdevums ir jāizpilda līdz beigām. Vai vīrieši ir gatavi izpildīt Dieva gribu, neskatoties ko tas maksātu?
Nesen es uzzināju pārsteidzošu piemēru. Šo piemēru pasniedza man sieviete. (Ir no kā pamācīties. No sievietēm!)
Vienā no lielām baznīcām Rietumos ir īpaša kalpošana vecākiem, kuriem ir mazi bērni. Jūs atnākat uz baznīcu un varat nodot bērnistabā zīdaini pat sešu mēnešu vecumā. Tādējādi, vecāki var pilnvērtīgi piedalīties dievkalpojumā. Šo istabu vada māsa, kurai nesen palika 80 gadi! Šai kalpošanai (nepārtraukti, atvaļinājumu) viņa ir veltījusi 40 gadus. Tās pirmajiem audzēkņiem jau sen ir savi bērni, bet viņa turpina kalpot. Dievkalpojumu pēc tam noklausās audiokasetē.
Rakstos teikts: «Esat ciets un vīrišķīgs». Pieņemiet lēmumu, kā Navins: «Es un mans nams kalposim tam Kungam». Vai Jums ir pietiekami autoritātes savā namā? Esat vīrišķīgs kā Jānis Kristītājs, kurš nebaidījās atmaskot pat valdnieku. Viņš zināja, ka pasaulē ir lietas, kuras ir svarīgākas, nekā pati dzīve. Vai esi gatavs paust savus uzskatus savam priekšniekam?
Esat stingrs un vīrišķīgs, kā Daniels, kurš bija gatavs satikties ar lauvu aci pret aci. Dievs meklē tādus vīriešus. Bieži neatrod. Un tāpēc izmanto sievietes.
Īsts vīrietis zina savu vietu dzīvē, zina, kā deļ viņš ir sutits (līdzīgi kā Jēzus), un konsekventi panāk mērķi, pildot Dieva gribu no sirds. Viņš pieņem lēmumus un arī nes atbildību par šiem lēmumiem.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā