Raksta autors Kārlis Krēsliņš- Dienesta NBS (atv.) ģenerālis. Aizsardzības zinātņu pētnieciskā centra vadītājs, Nacionālās aizsardzības akadēmijas profesors. Latvijas pārstāvis NATO padomnieku grupā (NATO National Advisory No 2006.gada – Aizsardzības zinātņu pētnieciskā centra vadītājs, Nacionālās aizsardzības akadēmijas profesors. Latvijas pārstāvis NATO padomnieku grupā (NATO National Advisory) Zinātniskā žurnāla par drošību un aizsardzību „Militārais Apskats” redakcijas kolēģijas priekšsēdētājs. Autors un autoru kolektīvu dalībnieks apmēram 90 dažādiem zinātniskiem pētījumiem un rakstiem par radiolokācijas problēmām, NBS izveides un attīstības problēmām un vietu Latvijas drošības sistēmā, kā arī par militārās izglītības jautājumiem. Grāmatas „Gods kalpot Latvijai” autors.
Lietu būtība
Notika ASV prezidenta vēlēšanās. Šis notikums bija visas pasaules uzmanības centrā. Tagad ir izteikti daudzi komentāri. Piemēram, Trampa ievēlēšana var mainīt pasaules kārtību; bažas par NATO
Es skatos uz notikušo pozitīvi, jo viena lieta ir, kas tiek teikts priekšvēlēšanu diskusijās, un otra lieta, kad cilvēks stājas tik atbildīgā amatā, kam ir ierobežojumi no Kongresa un Senāta puses. Papildus nosaukšu jautājumus pārdomām.
1. Vai tas nav apliecinājums demokrātijai, ja ne politiķis, bet gudrs cilvēks, kurš spējis nopelnīt lielu naudu, spēj bez sevišķa politiķu atbalsta sasniegt savu mērķi?
2. Vai tas nav apliecinājums tam, ka demokrātiskajās valstīs daudziem vēlētājiem ir pretenzijas pret politiķu pārspīlēto lojalitāti, pret politiķu nekonkrēto vispārīgo runāšanu, par viņu teiktā prognozējamību utt.?
3. Sīrijā ir ļoti sarežģīta situācija. KF gan lielāko daļu savu JS nosūtīja pie Sīrijas krastiem, gan modernus Pretgaisa aizsardzības’(PGA) kompleksus S-300 un S-400. Pret ko tie plānoti? Daech jeb Islāma valstij nav lidmašīnu, tad sanāk, ka pret NATO valstu lidaparātiem.
ASV notiks prezidenta maiņa, un tas būtu labvēlīgs laiks “nejauši” notriekt “nepareizo” valstu lidaparātu. Vai Klintones ievēlēšanas gadījumā tāds scenārijs nevarētu būt? Tagad V.Putins viens no pirmajiem apsveica Trampu un KF Dome aplaudēja, tad tāda konflikta iespējamība būtiski samazinās.
4. Trampa teiktais, ka visām NATO valstīm ir jāpilda pieņemtie lēmumi. Vai tas nav pareizi? Ja ir norunāts aizsardzībai iedalīt 2% no IKP, tad tas ir jādara. Vai ASV vēlētāji atbalstīs prezidentu, kas iedala NATO budžetā ~75% no NATO kopējā budžeta, tas ir, vairāk nekā 2% no ASV IKP, un summa sastāda vairāk nekā 600 miljardus $?
Secinājums. Pirmkārt, domāju, mēs varam apsveikt ASV tautu ar ASV prezidenta izvēli.
Otrkārt, tā ir mācību stunda daudzām valstīm, ieskaitot Latviju. Latvijas iedzīvotāju uzticības kredīts nav bezgalīgs. Daži mūsu „eksperti” atļāvās pārkāpt pieklājības robežas un rupji apvainoja, apsaukāja ASV prezidenta kandidātu. Tas nav pieļaujams ne attiecībā uz Latvijas kandidātiem vienam vai otram amatam, ne uz ārvalstu kandidātiem.
Treškārt, liela varbūtība tam, ka tika izmantotas jaunas vēlēšanas tehnoloģijas. To būtība ir, kad tiek noteiktas konkrēta štata, pilsētas vai apdzīvotās vietas iedzīvotāju problēmas un vēlmes. Tas ļauj politiķiem pareizi teikt uzrunu, kas uzrunā klausītājus.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā