«Būt par mācītāju – tas ir mans hobijs, mans brīvais laiks, dzīves jēga un mans darbs vienlaikus. Līdz ar to esmu tajā visā iekšā līdz ausīm un pāri vēl,» nra.lv/māja savās pārdomās dalās Saulkrastu un Skultes luterāņu baznīcu mācītājs Ivo Pavlovičs.
Viņa ceļš no garīgajiem meklējumiem līdz garīdznieka amatam bija mērķtiecīgs un stingras gribas vadīts.
Tas nenotika ar vienu rāvienu. Tas bija 90. gadu pats sākums. «Mani pirmie garīgie meklējumi sākās, kad man bija 18–19 gadu, un tad es nonācu Raunas draudzē,» atceras Ivo. Jāsaka, pirmais impulss radās, satiekot draudzes mācītāju. «Mēs bijām divi puiši, un viņš mūs mērķtiecīgi sāka apmācīt,» stāsta mācītājs.
Nedaudz vēlāk Ivo ar savu draugu Ediju Kalniņu jau vadīja jauniešu vakarus, taču pirmā garīgā pieredze kalpošanā atnāca laikā, kad bija jābraukā uz Raunas psihoneiroloģisko pansionātu pie garīgi slimiem, veciem cilvēkiem. Tad nu reizi nedēļā abi jaunieši devās uz pansionātu noturēt svētbrīdi.
Tālāk sekoja pirmie evaņģēlistu kursi Rīgā, kur luterāņu Baznīca sagatavoja evaņģēlistus. Ivo kristīja un iesvētīja 1993. gadā, un 1995. gadā evaņģēlistu kursi bija pabeigti. Mācītājs atminas –«Kaut kā viss tā ļoti strauji, kāpēc tā?» prātoja Ivo. Kādā brīdī radās sajūta un doma – ko darīt tālāk? Un vai vispār ir kas labāks, ko es varu darīt, kā sākt kalpot Baznīcā? Iegūstot evaņģēlista pakāpi luterāņu Baznīcā, Ivo sāka vadīt savus pirmos dievkalpojumus.
Ivo izauga klasiskā padomju ģimenē, tāpēc kristīgo audzināšanu saņēmis nebija. Pēc evaņģēlistu kursiem viņš mācījies Svētā Gregora kristīgās kalpošanas skolā. Taču tobrīd vēl topošo mācītāju arvien nodarbināja jautājums – tas, ka es gribu kalpot Dievam un Baznīcai, ir viens, bet vai pats Dievs to grib? «Es jau varētu iedomāties, ka gribu kļūt par baletdejotāju, rokzvaigzni vai sazin ko vēl, bet svarīgi, kāda ir Dieva griba,» domīgi saka mācītājs. Īpaši svarīgi tas ir tad, ja runājam par garīdznieka amatu, jo te ir jābūt tai otrai pusei – aicinājumam. Pēc ilgākām pārdomām un kādas aizlūgšanas Gregorskolā nāca atziņa, ka būt par mācītāju ir viņa aicinājums.
Kārtībai jābūt visur
Kārtībai jābūt visur, arī Baznīcā. «Kurš cilvēks var būt pats sev saimnieks un priekšnieks!» pasmej mācītājs. Viņš ir pārliecināts, ka pa īstam pats sev kungs nav neviens no mums. Tostarp arī cilvēks, kas kalpo par mācītāju. Katrs mācītājs ir draudzes faktiskais vadītājs. Viņa uzdevums ir pārraudzīt visu draudzes darbību. Luterāņu Baznīcā ir tāda kārtība, ka katra mācītāja tiešais priekšnieks ir prāvests, kurš vērtē un seko līdzi draudzes gana darbībai. Saulkrastu un Skultes draudžu mācītāja Ivo Pavloviča tiešais priekšnieks ir prāvests Dzintars Laugalis. Savukārt prāvesta tiešais priekšnieks ir bīskaps. Pavisam Latvijas evaņģēliski luteriskajā Baznīcā ir trīs bīskapi, kuri pārstāv Vidzemi, Kurzemi un Latgali. Arhibīskaps Jānis Vanags ir Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas augstākais vadītājs.
Pamatu pamats
Jāteic, draudzē var iestāties jebkurš, taču galvenajam motīvam vajadzētu būt ticībai. Cilvēks, kurš vēlas iestāties draudzē, iziet iesvētes mācību un tiek sagatavots. Mācītājs paskaidro, ka ir jāsaprot, kāpēc tu te ej, ko tu te dari. Vārdu sakot, ir jābūt skaidrai motivācijai. Šādas mācības notiek reizi nedēļā, un tajās saskaņā ar Mazo Katehismu māca ticības pamatus. Jāatzīmē, šīs mācības notiek brīvā formā. Ir zināma lekcijas daļa vai priekšlasījums, taču jebkurā laikā apmeklētāji var pārtraukt mācītāju un uzdot jautājumus. Tādā veidā cilvēki izzina, mācās. Un tad, kad pamats ir iegūts, šos cilvēkus var kristīt un iesvētīt. Pēc iesvētībām viņi kļūst par draudzes locekļiem.
Sevis meklējumos
Garīdznieks uzskata, ka jebkuram cilvēkam vissvarīgākais ir uzdrīkstēties iet garīgo meklējumu ceļu. «Tad, kad cilvēks sāks meklēt, viņš nonāks, viņš atradīs,» saka mācītājs. Daudzi labprāt runā par to, kurš ceļš ir labāks, taču tā arī neuzdrīkstas spert pirmos soļus. Viņi neiet šo ceļu. Pēc mācītāja domām, tad, kad cilvēks sāk meklēt Dievu, dzīves jēgu, patiesību, meklēt atbildes uz jautājumiem – kas es vispār esmu, ko es daru, tad tas ir pareizais virziens. Šajā brīdī Dievs pats sāk rādīt ceļu un ikvienam cilvēkam rodas jautājumi, atraisās pārdomas, taču daudzi atļauj tam noslāpt ikdienībā. «Es esmu savā garīgo meklējumu ceļā gājis caur hinduismu, esmu interesējies par dievturību un latviešu folkloru. Mans garīgo meklējumu ceļš mani ir atvedis pie Kristus un Viņa Baznīcas un mācītāja kalpošanas,» stāsta mācītājs.
Gaišu prātu
Mācītājs pauž viedokli, ka jaunajai paaudzei šis ir ļoti grūts laikmets, jo visapkārt ir tik daudz izaicinājumu, pārbaudījumu, kārdinājumu! Mēs dzīvojam informācijas pārblīvētībā, un tajā visā var ļoti ātri apjukt. Pavlovičs ir pārliecināts, ka jaunība ir tas laiks, kad cilvēkam ir jāizdara lielas izvēles, kuras ietekmēs visu viņa dzīvi. «Trakākais, ka jaunieši to pat neapjauš,» saka mācītājs. Varētu likties, ka izvēles, kuras izdarām jaunības gados, tādi mirkļa impulsi vien ir, bet vēlāk pārliecināmies par to, ka bijām neapdomīgi un pavirši. Tāpēc ticība uz Dievu ir tā, kura palīdz neapjukt tajā informācijas jūklī, kas ir ap mums, un palīdz konkretizēt dažādas vērtību sistēmas. Ticība palīdz šīs lietas sašķirot, saprast un pieņemt lēmumus. «Es esmu pateicīgs Dievam par to, ka Viņš mani atrada un veda pie ticības manā jaunībā, kad es vēl daudzas savas lielās izvēles nebiju izdarījis,» stāsta mācītājs. Pēc viņa domām, labākais, kas ar jaunu cilvēku var notikt, ir tas, ka viņš iet pa šo dabisko ceļu, meklē atbildes uz eksistenciāliem jautājumiem un spēj jaunības gados arī tās atrast. Jaunībai piemīt enerģija un spēks, taču jāmāk to neizmainīt sīknaudā.
Nākotnes vīzija
Ir iecerēti dažādi projekti, bet visa centrā ir cilvēks. Tam pēc savas būtības vajag pavisam nedaudz. Vietu, kur atslābināties un izrauties no ikdienas vāveres riteņa. Cilvēkam ir jādod iespēja pabūt vienatnē ar sevi un Dievu. Mācītājs stāsta, ka Amerikā lielu popularitāti ieguvušas mikro mājas. Te nav runa tikai par kādu jaunu pieeju būvniecībai, bet par neierastu skatu uz dzīvi. Tas ir vienkāršības un pieticības skaistums. Pie mums, Latvijā, šāds mikro mājas piemērs nav manīts. «Man ir iecere – mēģināsim eksperimentālā kārtā uzbūvēt vienu šādu mikro māju tepat pie mums Skultē, lai cilvēki var atbraukt garīgi atveldzēties, pabūt lūgšanās, mazliet pastrādāt pie dievnama un palūkoties uz dzīvi un dzīvošanu no cita skatu punkta,» savās idejās dalās mācītājs.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā