ANO Cilvēktiesību komiteja lietā „Raihman pret Latviju” nosprieda par labu prasītājam, uzskatot, ka vārda un uzvārda grozīšana oficiālos dokumentos ir patvaļīga iejaukšanās privātajā dzīvē, kas pārkāpj pilsoniskās un politiskās tiesības,-ziņo spektrs.com/Apollo.lv
Latvijas Cilvēktiesību komitejas līdzpriekšsēdētājs Leonid Raihman 2004.gadā vērsās Valsts valodas centrā ar iesniegumu par atļauju izmantot savu vārdu un uzvārdu oficiālos dokumentos bez latviskās galotnes „s”.
Atteikumu viņš pārsūdzēja tiesā, bet nesekmīgi. Pēc procesa pabeigšanas visās Latvijas tiesu instancēs 2007.gadā tika iesniegts pieteikums ANO Cilvēktiesību komitejā, kura šī gada 28.oktobrī nosprieda par labu pieteicējam.
ANO Cilvēktiesību komitejas lēmums ir galīgs un nav pārsūdzams. Tagad Latvijai ir pienākums novērst pārkāpumu pret Leonid Raihman, kā arī īstenot grozījumus likumos, lai līdzīgi pārkāpumi netiktu atkārtoti nākotnē.
Tagad tuvākajā laikā Saeimai jāpieņem grozījumu Valsts valodas likumā, lai nodrošinātu iespēju norādīt citu valodu vārda un uzvārda oriģinālformu oficiālos dokumentos.
Replika:
ASV dokumentos nevienam neļautu rakstīt vārdus, kā tas ir latviešu valodā ar garumzīmēm vai mīkstinājuma zīmēm piemēram: krūmiņš, bet tomēr Latvijas likumdošanā iejaucas brīvi un neviens tiesā nesūdzas.
Secinājums:
ANO tiesai ir lielāka vara par dalībvalstu, šajā gadījumā, latviešu valodas gramatikas likumiem.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā