Šodien savu līdzdalību Demogrāfijas apakškomisijas darba grupā «Par valsts atbalsta programmu krīzes grūtniecības gadījumos, aizsargājot nedzimuša bērna tiesības uz dzīvību», ir pārtraukušas vairākas nevalstiskās organizācijas – “Papardes zieds”, “Providus”, resursu centrs sievietēm “Marta” un vairāki eksperti ‒ tiesību zinātņu doktore Solvita Olsena, kura arī nolasīja paziņojumu par šo lēmumu, sociālo zinātņu doktore Signe Mežinska, dzimumlīdztiesības eksperte Dace Kavase, kā arī viena no Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāvēm M.Broša,-spektrs.com ziņo Asociācijas “Ģimene” Natālija Magazeina.
Asociācija „Ģimene”, kura ir tikai viena no daudzajām NVO, kura piedalās darba grupas sēdēs, pauž neizpratni un izbrīnu par šo soli. Līdz šim darbs bija ļoti konstruktīvs, visi tika aicināti sūtīt savus priekšlikumus, tie tika uzklausīti un apspriesti. „Iepriekšējās sēdēs ekspertu diskusijas nereti bija ļoti emocionālas, tika pārstāvēti dažādi viedokļi, tomēr strīdīgajos jautājumos lēmums tika pieņemts ļoti demokrātiskā ceļā – balsojot, par ko var pārliecināties katrs interesents iepazīstoties ar sēžu protokoliem, tāpēc mums nav saprotama paziņojuma būtība. Minētie argumenti neatbilst patiesībai. Vēl vairāk. Darba grupas vadītājs I.Parādnieka kungs, mūsuprāt, ir vadījis sēžu darbu ļoti profesionāli un atbildīgi, pieaicinot plašu ekspertu loku, piemēram, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras vadītāju profesori Valentiju Liholaju, zvērinātu advokāti Petru Januli, kura raksta savu doktora disertāciju par nedzimuša bērna tiesisko statusu, Krīzes Grūtniecības centra vadītāju Judīti Briedi un citus.
Arī Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociāciju ir pārstāvējuši dažadi ginekologi, kuru viedokļi nebūt nav viennozīmīgi traktējami katrā konkrētajā jautājumā, par kuriem līdz šim profesionāli diskutējām. Piemēram, šodien, turpinot darbu, mēs uzklausījām vienu no šīs asociācijas pārstāvjiem – ārstu Gintu Lapiņu, kura viedoklis vairākos jautākos neatbilst oficiālajam ginekologu asociācijas paustajam viedoklim presē. Pie tam, ikviens darba grupas loceklis pārstāv kādu ekspertu loku vai sabiedrības daļu, nevis kristīgās baznīcas oficiālo viedokli. Tas, ka darba grupā piedalījās „Luterāņi Dzīvībai” un katoliskās kustības „Par dzīvību” pārstāvji nebūt nenozīmē vienīgi kristīgo organizāciju viedokļu paušanu. Visas pārējās organizācijas un akadēmiskās vides pārstāvji izsaka savu neatkarīgu un profesionālu viedokli, lai iestrādātu kompleksu atbalsta sistēmu sievietēm un ģimenēm, kuras nonākušas krīzes situācijā. Darba grupas mērķis ir nevis aizliegt abortus, bet gan mainīt valsts un sabiedrības attieksmi par labu nedzimušai dzīvībai”, nobeigumā pauž „Asociācijas Ģimene” valdes priekšsēdētāja Ilona Bremze. Savukārt, Krīzes Grūtniecības centra vadītāja Judīte Briede – Jureviča uzsver: “Ir būtiski palielināt tēva un vīrieša atbildību, lai sievietes netiktu atstātas vienas tik grūtā brīdī, kā arī mērķtiecīgi strādāt ar jauniešu sagatavošanu ģimenes un laulības dzīvei, vecāku pienākumiem un atbildīgai rīcībai.”
Lai gan darba grupu šodien pameta vairāki tās locekļi, priekšlikumu apspriešana turpinājās un tika pieņemts lēmums virzīt vēl nedzimuša bērna aizsardzības nostiprināšanu valstiskā līmenī, kā arī pagarināt pirms aborta pārdomu laiks no 3 līdz 5 dienām, lai sievietēm nodrošinātu iespēju saņemt informāciju par atbalsta iespējām un palīdzību.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā