Raidījumā piedalās:
Zbigņevs Stankevičs – Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts.
Linda Zonne – grupas “Vecpilsētas Dziedātāji” dalībnieki Linda Zone;
Reinis Grants; Inese Neimane; Māra Abaja.
Raidījuma vadītājs Dumburs: Pirms kāda laika Jūs [Stankēvičš] dalījāties pārdomās, par to, ka nevajadzētu Lieldienas [Kristus augšāmcelšanās svētkus] pretnostatīt tautas tradīcijai- folklorai, kā Jūs domājat, kas ir mainījiess20014. gadā?
Zbigņevs Stankevičs: „Es domāju, ka noskaņa no vienas puses ir tāda, ka mēs visi gaidām Lieldienas, taču katrs saskata kādu savu saturu, vai gaidas. Protams, ka tiem, kuri tic, ka šajā laikā Kristus ir miris un augšāmcēlies tiek piepildīts ar vienu saturu, citiem tie būs svētku brīvdienas un priecāties. Taču , ja mēs skatāmies plašākā un starptautiskā perspektīvā, tad, protams, visi vērīgi seko līdzi Ukrainas notikumiem. Es domāju, ka lielākai daļai sabiedrībā ir lielas bažas un neziņa par nākotni.
Dumburs: Vai Lieldienas var šīs bažas kliedēt un rast šīm bažām izeju?
Zbigņevs Stankevičs: „Jā, tie notikumi, kurus mēs apceram Lieldienu nedēļā var palīdzēt ieraudzīt to citādākā un dziļākā perspektīvā. Lai šie notikumi nebūtu tik draudīgi. Es teiktu tā- mūžības perspektīvā.”
Domburs: Mūžības perspektīvā.. Pūpolsvētku jeb palmu svētdienas sprediķī, Jūs runājat par Tiesu un ļaunuma kontekstā un nepatiesības atmaskošanu. Vai Jūs domājat, ka esošie cilvēki var atrast kādu noteiktu risinājumu, vai tādā veidā noskaņa un attieksme mainās pret notiekošo?
Zbigņevs Stankevičs Tā Tiesa, par kuru es runāju tā nav cilvēciskā tiesa, jo tā Tiesa, kuru mums uzrāda Jēzus Kristus krusts ir labā uzvaru beigās un, tas parāda, ka labais, kad tas manifestētas, izsauc ļaunuma izvirdumu un uzbrukumu. Jo tiem, kuriem nav ērts šāds cilvēks, kurš darīja labu, piemēram, Jēzus Kristus, vai arī šajā gadījumā mēs varam vilkt paralēlas ar Ukrainas gadījumu, cilvēki vēlas dzīvot brīvi, vēlas paši noteikt savu likteni, nevēloties, ka kāds no ārpuses diktē savus uzstādījumus, taču tas uzreiz izraisa pretdarbību.”
Domburs: Ko Jums nozīmē Lieldienas?
Postfolkloras grupas ‘Vecpilsētas dziedātāji” dalībniece Linda Zonne: „Lieldienas ir laiks paskatīties uz lietām citādāk. Cilvēkiem ikdienā nav tik daudz laika rituāliem, un tieši šajās brīvdienās ir lieliska iespēja izdzīvot rituālu, un rituāls varbūt ir tas, kas var sakārtot ikdienu – vienam tā var būt iešana uz baznīcu, citam tā var būt izšūpošanās.”
Arhibīskaps Stankevičs: „Tā ir iespēja izrauties no ikdienas rutīnas palīdz cilvēkam ieiet dziļākā savas esamības būtībā, ielūkoties savā sirdī, neatkarīgi no tā vai cilvēks ir ticīgs vai nē, bet Dievs viņa sirds dziļumos ir klātesošs.”
0 komentāri
Uzraksti, ko domā