„Viņš pielieca debesis un pats nolaidās zemē, un tumsa bija zem Viņa kājām.” (Ps: 18:10)
Ieskatīsimies kāda ir Bībelē minētās rakstvietas nozīme kosmoloģiskā izpratnē.
„.. un tumsa bija zem Viņa kājām.”
Balstoties uz jaunajiem Einšteina relativitātes teorijas atrisinājumiem, tumšā enerģija nav nepieciešama, lai izskaidrotu visuma paātrinātu izplešanos. Tas apstrīd daudzu zinātnieku priekšstatu, ka tumšā enerģija veido 76% no mūsu visuma. Jaunie pētījumi balstāmi uz to, ka matērija visumā izplatās grumbuļu veidā, nevis gludi, kā bija domājis Einšteins.
Pētījumu veicis Dr.David Wiltshire un tā rezultāti ir minēti „New Journal of Physics”. Jāsaka, ka tumšā enerģija ir mistiska lieta izplatījuma vakuumā, kas liek visumam paātrināti izplesties.
Kad kosmologi pirmo reizi atrisināja Einšteina vienādojumus 80-90 gadus atpakaļ, viņi nezināja kā matērija izplatās un kāds īsti ir visums. Pirmais atrisinājums, ko vēl joprojām lieto, pieņem ļoti vienkāršu struktūru, kurā visums ir gluds un neizteiksmīgs, un visos virzienos izplatās vienādi.
Pateicoties jaunajiem novērojumu projektiem ir iegūti daudz labāki attēli ar liela mēroga struktūrām visumā un tagad mēs zinām, ka galaktikas nav vienmērīgi izplatītas. Varētu teikt, ka tās ir salasījušās grupās, kuras apņem milzīgs tukšums vairākus simtus miljonu gaismas gadu caurmērā. Tas sarežģī standarta redzējumu uz visumu un parāda galaktikas kā robežu sistēmas.
Čandras (Chandra) skatiens visuma tumšajā matērijā
Čandra teleskopa attēlā redzama galaktiku kopa Abell 85, kas atrodas 740 miljons gaismas gadu attālumā. Violetajā krāsā redzama miljoniem grādu karstā gāze. Šī ir viena no 86 kopām, kas aplūkota pētījuma laikā.
„Viņš pielieca debesis..”
Ko nozīmē Bībelē minēties vārdi: „Viņš pielieca debesis..?” Izrādās, ka astronomi secinājuši, ka kosmosa telpai piemīt liekta struktūra, kas aizvien vairāk pakļaujas un liecas aizvien lielākai masai, vai tās būtu zvaigznes vai planētas.
Kosmosa telpa apliecas ap masīviem objektiem, tāpat kā gumijas loksne apliecas ap lielgabala lodi, un laiks palēninās. Līdzenā gumijas loksnes augšdaļa ir atskaites punkts mūsu pulksteņiem. Pulksteņu ātrums un telpas izliekums var pakāpeniski svārstīties ja kustaties pāri tukšumam, kas izplešas.
Kopš masas palielināšanās laikiem, pulksteņi novērotājiem tukšumā tikšķ ātrāk nekā novērotājiem galaktikās. Tā ir pazīme, kas izskaidro, kādēļ tumšā enerģija nav nepieciešama.
Visuma paātrinātā izplešanās ir novērojams efekts, kurš sākās tad, kad atklājās tukšumi. Kad visums bija jauns, visi pulksteņi bija sinhronizēti, bet pateicoties tukšumu attīstībai, pulksteņu ātrums šobrīd ir mainīgs.
Visuma vecums arī ir atkarīgs no vietas, kur jūs stāvat. Tas tika atklāts aprēķinos, kas ir publicēti žurnāla NEW JOURNAL OF PHYSICS.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā