Rietumeiropā ir maz zināma to valstu vēsture, kuras bija apspieduši komunistu režīmi, paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Audronis Ažubalis.
“Diemžēl Eiropas rietumu daļa labi nezina mūsu vēsturi – to valstu vēsturi, kas vēl nesen bija pakļautas totalitāriem režīmiem,” Ažubalis sacīja intervijā, kas publicēta ziņu portālā “EurActiv”.
Ažubalis atzina par dabisku, ka Eiropas Savienības (ES) valstīm ir atšķirīga nostāja pret Krieviju,-ziņo spektrs.com/BNS
“Ir normāli, ka, piemēram, Luksemburgai būtu atšķirīga attieksme. Tāpēc mēs ļoti smagi strādājam, lai panāktu totalitāro režīmu noziegumu novērtēšanu ES līmenī,” sacīja Ažubalis.
“Ar izglītošanu mums jāpanāk labāka izpratne par to, ka Eiropas Savienībai vajadzētu juridiskos instrumentus pret staļiniskiem totalitāriem režīmiem tādā pašā līmenī, kādā jau pastāv šādi instrumenti pret nacisma ideoloģiju,” teica Lietuvas ārlietu ministrs.
“Dažiem politiķiem ir tendence teikt, ka vēsture jāatstāj vēsturniekiem. Tomēr šāda rīcība agrāk vai vēlāk radīs atbalsi. Es arī piebildīšu, ka nacisms un komunisms ir brālīgas ideoloģijas,” sacīja Ažubalis.
Sešas Centrālās un Austrumeiropas valstis, tai skaitā Latvija un Lietuva, otrdien aicināja Eiropas Komisiju (EK) atzīt par krimināli sodāmu komunistu režīmu noziegumu noliegšanu, tādējādi pievēršot lielāku uzmanību šo režīmu upuriem.
Latvijas, Lietuvas, Bulgārijas, Čehijas, Rumānijas un Ungārijas ārlietu ministru parakstītajā vēstulē ES tiesiskuma, pamattiesību un pilsonības komisārei Vivianai Redingai teikts, ka “taisnīguma principam ir jānodrošina vienlīdzīga attieksme pret visu totalitāro režīmu upuriem, kā arī atbilstoša visu starptautisko noziegumu novēršana”.
“Lai novērstu labvēlīgus apstākļus totalitārisma ideoloģiju atjaunošanai un atdzimšanai, pret katru starptautiska nozieguma noliegšanas gadījumu ir jāvēršas pēc vienotiem standartiem,” teikts aģentūras BNS rīcībā esošajā vēstules kopijā.
“Publiska piedošana, noliegšana vai uzkrītoša totalitārisma noziegumu trivializēšana” ir krimināli jāsoda, nešķirojot, kāda režīma laikā šis noziegums pastrādāts, uzskata ārlietu ministri. Viņi piebilda, ka holokausta noliegšana jau tagad daudzās ES valstīs ir aizliegta, bet šādai attieksmei jābūt arī pret Padomju Savienības un tās sabiedroto pastrādātajiem noziegumiem.
Šī vēstule ir nosūtīta neilgi pirms tam, kad EK publiskos secinājumus par totalitārisma režīmu noziegumu novērtējumu un atbilstošu tiesisko instrumentu ieviešanu Eiropas Savienības (ES) līmenī. Šīs vēstules iniciators ir Ažubalis.
Gada sākumā Lietuva ar likumu aizliedza nacistu un komunistu režīmu noziegumu noliegšanu.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā