Iecere: Svētku laukums vairāk nekā 200 tūkstošiem apmeklētāju, amfiteātra formas sporta stadions, kas varētu uzņemt vairāk nekā divdesmit piecus tūkstošus skatītāju, Sanāksmju pils ar vairāk nekā desmit tūkstošiem vietu, arī sešdesmit metrus augsts Uzvaras tornis, pie kura uzbūvēta svētnīca tautas varoņiem, vairākus desmitus metru plata Uzvaras aleja ir vien daļa no Uzvaras laukuma izbūves dažādo projektu autoru iespaidīgajām iecerēm. Kompleksam pēc saviem mērogiem un izmēriem kopumā būtu bijis jāpārsniedz tolaik ļoti ievērojamās sabiedriskās celtnes – Berlīnes 1936. gada olimpiskā stadiona – izmēri.
Valsts budžeta finansējums monumentālajai celtniecībai 1935. – 1936. gadā – 19,6, bet nākamajā gadā – jau 29,5 miljonilatu;
1938. gada beigās Uzvaras laukuma izbūvei ziedojumos un speciālā loterijā bija saziedoti 5,5 miljoni latu, 1939. gadā — vairāk nekā 8 miljoni latu, taču par šiem un Latvijas okupācijas laikā no tautas algas atskaitītiem piespiedu līdzekļiem tika uzbūvēts pilnīgi cits projekts, kas neatbilst latviešu tautas cerībām.
Ko vēlas panākt: 1. Atjaunot Latvijas valstiskumam būtisko simbolisko jēgu un vietu – Uzvaras laukums galvaspilsētā tika nodēvēts un neatkarīgās Latvijas laikā iekārtots par godu Latvijas armijas nozīmīgajai uzvarai pār Bermonta kaŗaspēku. Tas ir Latvijas valsts uzvaras laukums, nevis PSRS armijas uzvaras laukums.
2. Atjaunot Latvijas brīvvalsts laikā mūsu senču, tautas, daudzu tautību privātpersonu un organizāciju brīvprātīgas ziedošanas rezultātā izstrādāto un aizsākto Uzvaras laukuma projektu. Šis projekts ļautu Rīgai iekļauties citu attīstītu Eiropas valstu galvaspilsētu saimē ar ievērojamu kultūras, atpūtas, sporta un Brīvības cīņu vēsturiskās piemiņas kompleksu.
3. Pašreizējais Uzvaras laukums bieži rada nevajadzīgu konfrontāciju un kultivē pretvalstiskas aktivitātes. Latvijas valsts laika projekts, ko izstrādāja un akceptēja ievērojamākie latviešu architekti, inženieri, valstsvīri – ir jāīsteno līdz galam.
Kā rīkoties: 1. Saeimai veikt atbilstošas darbības Uzvaras laukuma patiesās būtības un vēsturiskā taisnīguma atjaunošanai. 2. Savākt sabiedrības ziedojumus (saņemt valsts dotācijas/Krievijas kompensāciju) PSRS armijas memoriāla demontāžai un Uzvaras laukuma infrastruktūras izmainīšanai vadoties pēc sākotnējā projekta.
Kāpēc ir svarīgi īstenot šo iniciatīvu:
1. Uzvaras laukums līdzās Rīgas centram, ir nozīmīga Valsts galvaspilsētas vieta, bet pašlaik tas rāda izkropļotu ainu par Latvijas valsts vērtībām gan tūristiem, gan Latvijas skolēniem.
2. Īstenot Latvijas valstiskās un kultūrvēsturiskās ieceres, turklāt apzinoties, ka šeit notika pēdējie vislielākie Vispārējie Latviešu Dziesmusvētki.
3. Pilsoniskās sabiedrības saliedēšanai, valstiskās apziņas veicināšanai.
4. Rīgai nav starptautiski nozīmīga sporta stadiona un sporta pils, kā arī Mežaparka estrāde ir novietota attālā perifērijā.
Iniciatīvas autori: Roberts Krastiņš, Emīls Gailis, Māris Ruks.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā