Pēc dažām prognozēm, bija gaidāms, ka 125 000 gadu laikā Y hromosoma izzudīs.
Lietas būtība
Pirms vairākiem gadu desmitiem tika secināts, ka Y hromosomas evolūcijas gaitā strauji paliek mazākas izmēros. Zinātnieku aprindās pat sāka runāt par evolucionāru bioloģisko „izdzišanu” un cilvēces vīriešu daļas degradēšanos.
Optimistisks pētījums
ASV Masačūsetas Tehnoloģiskā institūta zinātnieki, veicot cilvēka un viņam vislīdzīgākā dzīvnieka – šimpanzes – Y hromosomu salīdzinošos pētījumus tomēr nonākuši pie optimistiskākiem secinājumiem.
Tika secināts, ka starp viņu y hromosomām pastāv 30 % atšķirību, kamēr visas citas DNS daļas atšķiras tikai par 2 %. Tāpat zinātnieki noskaidroja, ka tikai pateicoties vīriešiem, vai pareizāk – viņu organismos esošajām Y hromosomām, cilvēki izrādījās spējīgi uz ātru bioloģisko evolūciju, pielāgojoties apkārtējās vides un sociālo apstākļu izmaiņām. Tādējādi, paziņojuši pētnieki, Y hromosoma ir nevis kāds relikts un atmirstošs elements cilvēka genomā, bet ģenētiska struktūra, kas nodrošina cilvēku kā sugas izdzīvošanu.
Profesora Deivida Peidža (David Page) vadītās zinātnieku grupas atklājums pilnībā maina priekšstatus par šo hromosomu, kura dzīva organisma tapšanas sākumstadijā nosaka to dzimumu un ir sastopama tikai vīriešiem.
0 komentāri
Uzraksti, ko domā