„Es esmu ceļš, patiesība un dzīvība.” (Jāņa 14:6)                                               

Meklēju firmu, kuru varētu vadīt idiots

Markus Zidra

3. maijā notika liela mēroga uzņēmējdarbības konference Amerikā „Bekšīras ikgadējā tikšanās” („Berkshire Hathaway Annual Meeting”) VIDEO tās īpašais viesis bija bagātākais tēvocis pasaulē Varens Bafets.

Bagātais tēvocis no Amerikas runāja īsi: “Piezvaniet man un es jūsu uzņēmumu nopirkšu jau rīt, ja sapratīšu, kāda ir dotā biznesa jēga”. Varens Bafets (Warren Buffett- bagātākais cilvēks pasaulē, viens no īpaši pazīstamākajiem investoriem, kura 2008.g finansiālais stāvoklis tiek novērtēts – $62.0 miljardiem) Tagadējais Varens Bafeta mērķis ir investēt Vācijā, bet sakarā par darījumiem viņš uzsmaidot teica: “Jo lielāki darījumi, jo labāk. Tomēr, vairāk kā 20 pirkumus gadā es neveicu” Jautājumā kur izdevīgāk ieguldīt naudu finansiālais magnāts skaidroja, ka naudu ir vērts ieguldīt ģimenes uzņēmumos.

Foto: “Bekšīras ikgadējā tikšanās”

“Biznesa modelim nav jābūt pārgudram, jo tam es esmu pārāk dumjš”, – koķetē 77 gadus vecais kungs biznesa konferencē. Jāpiezīmē, ka tā runā Varens Bafets, kuru visā pasaulē uzskata par biznesa guru un leģendu. Cienījamais visā pasaulē vīrs stāv 10 metrus attālumā no klausītājiem, lielās un masīvās katedras priekšā, tik ļoti pārliecināti un nesatricināmi, it kā viņš runātu ar savas ģimenes uzņēmuma dalībniekiem, par kuriem ir pilnīgi pārliecināts. Kaut gan viņam patiesībā arī ir veiksmīgs ģimenes uzņēmums, kuru jau sen ir dibinājis un investējis, bet par to kautrīgi klusē. “Viss ko es vēlos, tas ir – investēt!”. Lai to darītu viņš pat ir devies Eiropas tūrē. Viņš saka: “Es vēlos pierādīt, ka esmu labākais partneris tiem, kuri grasās pārdot ģimenes uzņēmumus iekšēju vai arī ārēju cēloņu dēļ. Lai to īstenotu, es varu arī pagaidīt”.

V. Bafets spriež kā politiķis. Viņš cīnās par balsīm koncernos. Un mierina: “Ja mēs pērkam akcijas, tad ar šo uzņēmumu paliekam uz visiem laikiem. Mēs neesam ieinteresēti tajā, lai nopirktu uzņēmumu un pēc tam pārdotu”. Tā tik tiešām ir tiesa, V. Bafets nav pazīstams, kā sīkumainas reglamentācijas piekritējs. Viņš pērk koncernus ar labu menedžmentu un visus tajos ierastos procesus neaiztiek, pat darbinieki paliek savās vietās. Drīzumā V. Bafets plāno satikties ar daudzu firmu pārstāvjiem. To saraksts ir noslēpums. Viņš teica: „Konkrēts darījums vēl nav ieplānots. Mēs satiksimies ar menedžmenta pārstāvjiem, saskaņosim cenas, un tad arī tās lietas ies”.

Analītiķi nebūs

V. Bafets parasti nesūta analītiķus uz kādu no kompānijām, lai to novērtētu, jo nevēlas ietekmēties no citu uzskatiem. “Es vēl nekad neesmu lietojis konsultatīvo firmu pakalpojumus. Ja es kaut ko nesaprotu, tad negribu paļauties svešiem uzskatiem. Es pat esmu pircis kompānijas, kuras nekad neesmu redzējis”. Ar savas investīciju holdingu kompāniju (Berkshire Hathaway) palīdzību V. Bafets kļuvis par visu laiku sekmīgāko investoru. Viņa akcionāri sākot no 1965.gada ikgadēji pelna vidēji 21%. Biznesa leģendai pieder 76 kompāniju akcijas, tai skaitā „Coca-Cola“ un „Swiss Re“. Viņš ir ne visai augstās domās par ikdienas biržas izsolēm. “Ģimenes uzņēmumi domā perspektīvi un neveicina īstermiņa stratēģiju, kā arī neseko biržu tendencēm”, – komentē Bafeta kungs. Viņš nav gājis pavadā mūsdienas eiforijai interneta pasaulē, kuras augšupeja sākās 1990. gadu beigās. Līdz pat 2000.gadam daudzi ironizēja Bafetu, bet vēlāk izprata viņa gudro nākotnes plānošanas veidu. Runājot par finansiālo krīzi V. Bafets atzīst, ka tā vēl nav beigusies, tomēr, viņu neinteresē ekonomikas cikli. “Mēs domājam perspektīvi, tādēļ šie procesi nav svarīgi. Investēšanas laikā izšķirošais ir tas, cik lielā mērā ir ienesīga kāda konkrēti izvēlētā kompānija un kādas ir tās izredzes tuvākajos 100 gados”.

Kāds varbūt teiks, ka tāda “pērc un turi ” stratēģija sevi neattaisno. Šāds uzskats ir pat pastiprinājies pēdējo triju gadu laikā, jo tirgus pastāvīgi krita un akciju tirgus atradās lejupslīdē. Bet tomēr bija tādas kompānijas, kuru akciju cenas nevis krita, bet gan dažreiz pat auga. Piemēram, „ЕBay” internetkompānijas akciju cenas šajos gados nav kritušas, turpretī daudzas citas internetkompānijas ir zudušas.

Pēdējā gada laikā Baffeta ienākumi ir samazinājušies. Bet tas nekādi nevar ietekmēt šī laika leģendas reputāciju un imidžu. Biznesa tūrē V. Baffets plāno ierasties Itālijā, Spānijā un Šveicē. Daudzām ģimenes kompānijām ir nepieciešama ilgtermiņa finansiāla drošība. “Nepieciešams pirkt tādas kompānijas, kuras varētu vadīt pat idiots – līdz tam momentam, kad šis idiots paņems savās rokās varas grožus”, –cēlā tonī nobeiguma daļā paskaidro saviem klausītājiem V. Bafets. Viņš pamet skatuvi, bet mobilais telefons paliek uz katedras…

Praktisks padoms:

Ja Vorens Bafets pērk akcijas, tad viņš, kā likums, tās nepārdod desmitiem gadu! Bet vispār viņš rekomendē nepārdot izvēlās akcijas nekad! Stratēģija ir ļoti vienkārša – pērc tādu kompāniju akcijas, kuras biznesu tu saproti, un kuras potenciāls uz šo brīdi izskatās vispievilcīgākais. V. Bafets dažkārt pat gadiem studē kompāniju iekšpolitiku, lai saprastu vai ir vērts tajās ieguldīt.

Galvenais šajā lietā ir pacietība

Piemēram, 1972. gada decembrī „Washington Post” akcijas maksāja 38$ par 1 akciju. 1973.gada sākumā „WP” akcijas cena sāka kristies. Tirgus vīri plānoja drūmu nākotni, un ļoti daudzu kompāniju akcijas šajā laika periodā krita cenā. 1973. gada sākumā DJ indekss krita vairāk kā par 100 punktiem. Apmēram tajā pašā laikā cena par zeltu pacēlās līdz 100$ par gramu. Situācija tirgū izskatījās ļoti drūma. Interesanti, ko šajā laikā darīja pasaulē vislabākais investors? 1973. gada pavasarī viņš mierīgi turpināja pirkt „WP” akcijas. 1973.gada jūnijā viņš bija jau nopircis 467,150 akcijas, kuru vidējā cena bija 22,75$ par 1 akciju (kopā izmaksājot 10,6 miljonu dolāru).

Visu 1973. gadu tirgus cena turpināja krist. Cēlonis – naftas krīze. 1973.gada vasaras beigās „WP” akciju cena nokrita līdz pat 20$ par 1 akciju. Bet Vorenu Bafetu tas nebiedēja un neņēma vērā, ka ir nonācis lielos zaudējumos. Zaudējums bija 10%, bet tā ir diezgan liela summa, ja ņem vērā, ka viņam piederēja 467 tūkstošu akciju portfelis.

        1974.gads. Situācija nemainīga. Faktiski, viss kļuvis vēl sliktāk. Pēkšņi, 1974. gada pavasarī „WP” cena sāka paaugstināties. 1974. gada jūnijā cena – 21$ par 1 akciju. Liktos, ka pienācis laiks pārdot visas akcijas un atviegloti uzelpot. Bet Vorens Bafets atkal „palaiž garām momentu”. Viņš neko nedara. 1974. gada jūnijā „WP” akcijas no jauna noslīdēja lejup. Septembrī, cena par „WP” akcijām sasniedza zemāko atzīmi par visu tirdzniecības laiku. Ko dara Vorens Bafets? Neko!

            Cena par „WP” akcijām palika nemainīga līdz pat 1975. gadam. Cik lielai ir jābūt pacietībai, lai joprojām turētu praktiski nevērtīgas akcijas. Kāda situācija ir šodien? Šobrīd Vorenam Bafetam ir 1.727.765 „WP” akciju portfelis. Palūkosimies kāda ir portfeļa vērtība? 1.239 miljards dolāru!

Fokuss

Izrādās, ka Vorens Bafets nav bijis tik dumjš, ka tik ilgi turēja„WP” akcijas, neskatoties uz tirgus svārstībām. Tāda ir viņa stratēģijas būtība.

Ņem vērā nevis tirgus situāciju un tās svārstības, bet gan pērkot akcijas skaties uz biznesu un tās būtību!

„Ja jūs ieguldāt naudu uzticamos un perspektīvos projektos, Jūs nav jāsatrauc nekāda krīze. Ja jūs esat spekulants, tad jūs nav jāinteresē nedz ekonomikai valstī, nedz politiskai situācijai. Jums galvenais – tirgus svārstība.” – Vorens Bafets

 

0 komentāri

Citi rakstiSākumlapa

Saeimā pirmajā lasījumā atbalsta brīvdienas noteikšanu pareizticīgo Ziemassvētkos

Saeimā pirmajā lasījumā atbalsta brīvdienas noteikšanu pareizticīgo Ziemassvētkos(0)

Lai arī Saeimas Sabiedrisko lietu komisijā deputātu vairākums likumprojektu noraidīja, un Atzinumos par likumprojektu Tieslietu ministrija, Ekonomikas ministrija, Finanšu ministrija, Latvijas darba devēju konfederācija, Kultūras ministrija, Latvijas brīvo arodbiedrību sabiedrība, (kaut ar niansēm), visi kā viens iestājušies PRET brīvdienas piešķiršanu Pareizticīgo Ziemassvētkiem, Saeima ceturtdien, 8.martā, pirmajā lasījumā atbalstīja priekšlikumu noteikt brīvdienu pareizticīgo Ziemassvētkos 7.janvārī. Par

Mārcis Jencītis: Dievs, svētī Latviju!

Mārcis Jencītis: Dievs, svētī Latviju!(0)

“Kristus pasaulei” draudzes mācītājs- Mārcis Jencītis Viss, ko es vēlos, ir lūkoties Dieva sejā, jo nav nekā labāka. Es nezinu, kā tas ir tev, bet manā dzīvē nav nekā labāka par būšanu Dieva klātbūtnē. Pats labākais ir būt vienatnē ar Viņu. Arī dievkalpojumā, kaut arī visi esam kopā, tomēr mēs katrs individuāli, personīgi sastopamies ar

Kristīgie deputāti un Kristīgo juristu asociācija: jaunās Latvijas pases ar pagānu zīmēm ir „ķeizara” daļa

Kristīgie deputāti un Kristīgo juristu asociācija: jaunās Latvijas pases ar pagānu zīmēm ir „ķeizara” daļa(1)

„Tad Viņš tiem teica: “Tad dodiet ķeizaram, kas ķeizaram pieder, un Dievam, kas Dievam pieder.”” (Mat. 22: 22)   No jauna sabiedrībā uzvirmojusi diskusija par jaunajām Latvijas pasēm, aktualizējoties jautājumam, Vai kristieši reliģiskās pārliecības dēļ ir tiesīgi atteikties no jaunās Latvijas pases ar pagānu zīmēm?  Lai rastos skaidrība par to, kāda ir kristīgi- politiska nostāja

Jurģis Klotiņš: Vai Rīgas valdošie ir godīgi pret Latvijas pensionētajiem pilsoņiem?

Jurģis Klotiņš: Vai Rīgas valdošie ir godīgi pret Latvijas pensionētajiem pilsoņiem?(0)

  VL-TB/LNNK rosinājusi liegt piemērot atvieglojumus sabiedriskajā transportā trešo valstu pilsoņiem. Likumprojektā noteikts, ka braukšanas maksas atvieglojumus varētu saņemt Latvijas valstspiederīgie, Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices pilsoņi, kā arī bezvalstnieki. Pēc likumprojekta autoru domām, šādas izmaiņas motivēs cilvēkus saglabāt vai iegūt Latvijas valstspiederību, tāpat būšot pozitīva ietekme uz pašvaldību budžetiem. Rīgas domes

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs: par riskiem, ratificējot Stambulas konvenciju

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs: par riskiem, ratificējot Stambulas konvenciju(0)

Romas Katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs saistībā ar t.s. Stambulas konvencijas ratifikāciju uzskata, ka vardarbība ir ļaunums, jo īpaši pret bērniem, sievietēm. Taču problēma t.s. Stambulas konvencijas kontekstā rodas, kad sākam iedziļināties, kas tiek saprasts ar vārdu „vardarbība”.  1)Vai piespiest ārsti pretēji savai reliģiskajai pārliecībai izdarīt abortu, t.i. nogalināt mazu neaizsargātu dzīvību nav vēl

lasīt vairāk

Kontakti un Reklāmas izvietošana

SPEKTRS mērķis - informēt sabiedrību par kristīgām aktualitātēm.

Materiālu (ziņas, raksti, vēstules, ierosinājumi, jautājumi) nosūtīšana - [email protected]

Sociālie tīkli un saziņa

Lasītākās tēmas

© 2006 - 2012 Spektrs.com

Citējot atsauce uz žurnālu SPEKTRS.COM ar SAITI obligāta! Pārpublicējot materiālus drīkst ar SIA „SPEKTRS ANNO” atļauju.